Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čína chce rozeznávat pandí obličeje za pomoci aplikace

Panda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panda - ilustrační foto. | foto: Reuters

ČCHENG-TU Čína chce pomocí nové aplikace rozeznávat pandí obličeje. Technologie vyvinutá a užívaná v zemi pro kontrolu lidí má nyní posloužit k ochraně zvířat. Vědcům umožní podle agentury DPA pandy identifikovat a zjistit o životě a chování tohoto ohroženého druhu savců více.

Do aplikace se již podařilo uložit 120 000 snímků a 10 000 videí pandy velké. Téměř 10 000 obrázků černobílých medvědovitých savců už vědci z pandího výzkumného centra a sečuánské a singapurské univerzity zanalyzovali a díky těmto údajům a technice dokážou pandí obličeje automaticky rozpoznávat.

Lépe tak budou moci zkoumat údaje o pandí populaci, věku jednotlivých kusů, vztazích mezi oběma pohlavími, ale i porody a úmrtí divokých pand, které žijí hluboko v horách a dají se jen těžce sledovat. Agentuře Nové Číně, na kterou se DPA odvolává, to řekl výzkumník zapojený do projektu Čchen Pcheng.

Panda velká (ilustrační foto)
Panda

V zajetí, na příklad v zoologických zahradách, žije podle DPA téměř 550 pand velkých. Divoce se vyskytuje méně než 2000 pand, převážně v čínských provinciích Sečuán a Šan-si.

Sledovací kamery schopné rozeznávat lidské tváře jsou v Číně realitou už delší čas. Na letištích, v univerzitních areálech a v restauracích se využívají při odbavování, vstupu, nebo k placení. V některých čínských městech rozeznávají obličeje chodců, kteří přecházejí na červenou, dodala agentura DPA.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....