Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čína dokončuje výstavbu obřího ruského kola

Ruské kolo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské kolo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Čína dokončuje výstavbu údajně nejvyššího ruského kola na světě, jehož konstrukce nemá vnitřní kovové paprskovité nosníky. Po dokončení kolo vynese adrenalinu chtivé návštěvníky do výšky téměř 90 metrů.

Kolo nazvané "otáčení štěstěny" se staví ve východočínském městě Čchang-čou v provincii Ťiang-su a v provozu by mělo být od října. Původně mělo fungovat už letos v červenci, ale práce se opozdily, informoval list Daily Mail.

Kde mají největší ruské kolo?

V současnosti úplně nejvyšší ruské kolo na světě je v Singapuru a jeho výška dosahuje 165 metrů. Kola bez vnitřních paprsků jsou sice úchvatná na pohled, ale mají několik nevýhod, které brání většímu využívání této alternativy klasického ruského kola. Jejich výroba a stavba je často složitá a nákladná, vyžadují značnou preciznost strojního zpracování a jejich design nechává ložiska a další mechanické části převážně vystavené přírodním živlům.

"Kolo", či přesněji elipsa, má mít na výšku 89 metrů, na šířku 84 metrů a vážit bude úctyhodných 3000 tun. Jeho výstavba začala v roce 2009 s plánovanými náklady téměř 24 milionů dolarů (asi 480 milionů korun), ale práce zpomalily nejrůznější problémy včetně šestiměsíčního přerušení stavby koncem loňského a začátkem letošního roku, kdy byly prováděny důkladné bezpečnostní kontroly.

Kolo, které stojí v místním zábavním parku, má podpořit turistický ruch v oblasti. Po dokončení se na něm bude otáčet 24 vozů, které pojmou až pět osob. Jedna otáčka dokola potrvá 22 minut.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!