1. února 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čína na webu živě vysílá chráněné pandy

Panda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panda (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PEKING Čína dnes zahájila na internetu živé vysílání z přírodní rezervace, v níž chová ohrožené pandy velké. Záběry ze dvou webových kamer, které mohou sledovat zájemci z celého světa, mají zvýšit povědomí o úsilí věnovaném ochraně tohoto druhu.

Videokamery s vysokým rozlišením jsou umístěny v chovatelském centru Pi-feng-sia poblíž města Ja-an v jihozápadní provincii S'-čchuan. Kamera číslo jedna sleduje pět pandích mláďat, jimiž jsou Č'-čchun, Čching-šan, Čchao-jang a dvojčata v "batolecím" věku Feng-feng a Au-au. Před kamerou číslo dva se pohybují dva dospělí jedinci, Jao-man a Šen-ping.

Podívejte se na živý přenos

"Za použití kamer, jejichž prostřednictvím můžeme sdílet pohled na tato úžasná stvoření v jejich domovině, chceme připomenout lidem obrovskou zodpovědnost, kterou máme vůči světu, jejž obýváme," prohlásil Li Te-šeng, jenž pracuje v chovném středisku jako lékař.

Dnes kamera číslo jedna ukázala na pozadí zamlžených hor dva medvědy, jak se válejí na zádech a přežvykují při tom listy. Jejich třetí kolega si to opodál vykračoval po kopci.

Ve volné přírodě přežívá v současnosti již jen asi 1600 pand velkých, dalších 300 pak pobývá v různých chovných středicích, rezervacích a zoologických zahradách, především v Číně.

Pandy velké jsou ohroženy nejen proto, že mizí jejich přirozené životní prostředí a tím i jejich výhradní potrava - výhonky jediného druhu bambusu, ale i pytláctvím a nízkou reprodukční schopností. Za zabití pandy, za jejíž kožešinu jsou sběratelé trofejí ochotni zaplatit v přepočtu statisíce korun, hrozí pachateli i trest smrti.

ČTK, Lidovky.cz