23. prosince 2008 11:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čína poslala Tchaj-wanu pandy

Pandy Jüan Jüan a Tchuan Tchuan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pandy Jüan Jüan a Tchuan Tchuan | foto: ČTK

ČCHENG-TU Na Tchaj-wan dnes byly letecky přepraveny dvě pandy velké, které ostrovu jako "gesto dobré vůle" věnovala Čína. Jde o další krok ve zlepšování vztahů mezi Pekingem a Tchaj-pejí poté, co bylo minulý týden po 60 letech obnoveno přímé letecké spojení, přímá lodní doprava a poštovní služba přes Tchajwanskou úžinu.

Peking pandy nabízel Tchaj-peji již před třemi lety, tehdy je však
tchajwanské vedení odmítlo. Čína totiž svým darem vyjadřuje nejen ochotu navázat přátelštější kontakty s Tchaj-wanem, ale také fakt, že odštěpenecký ostrov nadále vnímá jako svou nedílnou součást.

Není náhodou, že jména vzácných živočichů Jüan Jüan a Tchuan Tchuan poukazují na čínský výraz pro sjednocení "tchuan-jüan", upozornil zpravodajský server BBC. Stávající tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou, který se snaží s pevninskou Čínou navázat užší vztahy, dar nakonec přijal.

Transport čtyřletých medvídků speciálním letadlem z hornaté čínskéPanda
provincie S'-čchuan se stal senzací pro média. Čína dala pandám na cestu nejen doprovodný tým veterináře a dosavadního ošetřovatele, ale i oblíbenou potravu - asi 800 kilogramů bambusových výhonků, jablka a houstičky z kukuřičné mouky - či prášky proti nevolnosti.

O citlivosti tématu nicméně svědčí bezpečnostní opatření, jež přepravu zvířat provázela. V Čcheng-tu, metropoli provincie S'-čchuan, byly na letišti preventivně rozmístěny stovky příslušníků čínských bezpečnostních sil.

Darování pand otevřeně kritizovalo největší tchajwanské opoziční uskupení, Demokratická pokroková strana (DPP). "Jüan Jüan a Tchuan Tchuan znamená sjednocení, což přesně demonstruje záměr Pekingu," konstatovala DPP, která prosazuje samostatnost ostrova, jenž se od pevninské Číny oddělil po občanské válce v roce 1949.

Řadoví obyvatelé Tchaj-wanu možná považují gesto Číny za vstřícné, mnohem raději by ale viděli, kdyby jejich mocný soused odstranil stovky raket, které na ostrov míří a které Čína prý hodlá použít v případě vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu, napsal zpravodajský server BBC.

Na Tchaj-wanu pandy nyní stráví měsíc v karanténě, poté budou přemístěny do nového výběhu v tchajpejské zoologické zahradě. Předpokládá se, že denně budou přitahovat na 30.000 návštěvníků.

Černobílá panda velká je krajně ohrožený druh, na světě jich žije jen kolem 1600. V Číně za její usmrcení hrozí pachateli trest smrti. Všechny pandy jsou majetkem Číny, tedy i ty, které žijí nebo se dokonce narodily v zahraničních zoologických zahradách, kde fungují fakticky jen vypůjčená zvířata.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz