23. března 2017 6:11 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čína přesune ‚celou Plzeň‘, aby udělala místo pro pandí park

Jednoměsíční panda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednoměsíční panda. | foto: Madrid Zoo Aquarium via AP

ČCHENG-TU Čínské úřady se chystají přestěhovat přes 170 tisíc lidí, přeneseno na Česko tedy „celou Plzeň“, aby mohly postavit park pro pandy. Park má svojí rozlohou pokrývat oblast zhruba 27 tisíc čtverečných kilometrů. Park pro pandy velké bude stát v jižní Číně.

Čínské úřady tento záměr oznámily v první polovině března, píše čínská tisková agentura Sin-chua (Nová Čína).

Park bude stát na jihu Číny a zasahovat do provincií S’-čchuan , Kan-su a Šen-si. Celkem má zabírat rozlohu 27 134 čtverečných kilometrů, z toho 20 tisíc bude v provincii S’-čchuan. Na projektu se bude podílet sedm měst a prefektur a 19 okresů. Stavba se dotkne více než 32 tisíc pracovníků a kolem dvou tisíc dolů a lesů.

Panda velká je čínské národní zvíře. Podle posledních průzkumů z roku 2014 v Číně žije 1864 divokých pand a 471 žije v zajetí. Zajímavé je, že kromě několika málo jedinců, všechny pandy patří Číně. Tedy i ty, které se narodily v zoologických zahradách mimo Čínu. Právě z toho těží takzvaná „pandí diplomacie“, tedy propůjčování pand cizím státům. Čínská vláda pandy půjčuje cizím zoologickým zahradám, pokud vlády cizích států vyjdou vstříc „strategickým zájmům“ Číny. Dobře to ilustruje příslib propůjčení pand pražské zoo v Troji. Pokud ale poté dojde k nějakému ochlazení vztahů, Čína má právo si všechny pandy (tedy i ty narozené v cizím státě) odvézt.

Malá panda se narodila v provincii S'-čchuan
Panda

Čína v minulosti mohutně těžila z toho, že pandy velké byly řazeny mezi kriticky ohrožené druhy. Minulý rok ale byl pandám tento status zrušen a byly zařazené „jen“ mezi zranitelné. Čína tuto změnu neuvítala, oficiální reakce byla taková, že by bylo dobré se neukvapovat a pandy ponechat mezi kriticky ohroženými druhy.

Není to poprvé, co čínské úřady nařídily přesun tisíců obyvatel. Naposledy minulý rok bylo přesunuto 9 tisíc Číňanů kvůli stavbě největšího teleskopu na světě, který se v těchto dnech dokončuje. Nejznámější je pravděpodobně přesun více než milionu lidí kvůli stavbě obří přehrady Tři soutěsky. Ta byla dostavěna v roce 2005 a během plánování stavby i po otevření vyvolala značné kontroverze. O užitečnosti celého „díla“ se dodnes vedou spory.

kpKryštof Peňás

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ – CENTRUM PLZNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč