Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína slaví první Miss World

Magazín

  9:22
PEKING - Titul nejkrásnější dívky světa vybojovala během sobotního finále soutěže 182 centimetrů vysoká domácí kráska C'Lin Čang. Miss ČR Kateřina Sokolová se v první pětce neumístila. Čína, která bude za osm měsíců v Pekingu hostit olympijské hry, by mohla získání titulu Miss World využít k vlastní propagaci.

Čínská kráska C'Lin Čang.

V novinách se však následující den věnovalo více prostoru kampani proti nemoci AIDS. Většina Číňanů se soudě podle reakcí v diskuzních fórech na internetu z úspěchu radovala.

 „Jsem první Číňanka, která vyhrála tento titul a co je důležitější -stalo se to v mojí zemi,“ řekla vítězka na včerejší tiskové konferenci, která se konala u příležitosti jejího prvního dne ve funkci Miss World. Třiadvacetiletá sekretářka žijící v Pekingu byla už před finálovým večerem pasována do role favoritky. Nová královna krásy je jako ztělesněná reklama na připravující se olympiádu. Kromě obvyklých zálib, jako jsou cestování, literatura a film, uvádí mezi svými koníčky i sport, konkrétně sto metrů překážek, trojskok a plavání. Její osobní motto zní: „Kde je vůle, je i cesta“. Do propagace olympiády se zapojily i ostatní soutěžící, když nahrály píseň, která bude doprovázet olympijskou pochodeň.

 Korunku vítězce předala Češka Taťána Kuchařová, která byla Miss World zvolena loni ve Varšavě. Na druhém místě skončila osmnáctiletá Miss Angola Micaela Reisová, druhou vicemiss se stala devatenáctiletá Miss Mexiko Carolina Moranová. Jakmile Čína korunovala svoji první Miss World, internetové servery se začaly plnit slovy chvály a obdivu na adresu nové královny krásy. Na blogu věnovaném C'Lin Čang na portálu Sina.com se již od sobotního večera množí řada gratulací. „Získala jsi čest pro naši zemi.

Máme radost z tvého vítězství. Jsme hrdí na Čínu!“ napsal fanoušek jménem „Tango“. Soutěže krásy a podobné události jsou poslední léta v komunistické Číně velice populární záležitostí. Spousta lokálních televizí organizuje všemožné soutěže - modelek, amatérských televizních moderátorů až po zpěvácké soutěže. Přesto se vláda snaží tyto pořady omezovat. Zakazuje jejich přenos v hlavním vysílacím čase a nabádá jejich moderátory a soutěžící, aby se nechovali provokativně.

Noviny se kráskou nechlubily

Ačkoliv se vítězkou Miss World stala domácí kandidátka, většina čínských novin událost odbyla pouze krátkou zprávou. Například populární deník hlavního města Beijing News měl po finálovém večeru na titulní straně obrovskou fotografii přistěhovalého dělníka, který se zúčastnil kampaně na prevenci proti AIDS. Fotka C'Lin Čang byla v mnohem menším formátu v dolní části strany.

 Také sobotní finále, které se konalo v čínském letovisku San-ja, se neslo ve znamení boje proti AIDS. Na 1. prosince totiž připadá každoročně mezinárodní den boje proti této zákeřné nemoci. Večera se zúčastnila i jedna z dcer bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely, který patří k největším aktivistům v boji proti šíření AIDS.

 Finále Miss World, která je vedle Miss Universe nejprestižnější soutěží dívčí krásy, se letos zúčastnily zástupkyně 106 zemí. Přímý přenos 57. ročníku soutěže sledovaly dvě miliardy diváků ve 174 zemích. Česko zastupovala letošní Miss ČR Kateřina Sokolová. O jejím umístění se světové agentury nezmiňují, do první pětky se nicméně nedostala. Odborníci už před soutěží upozorňovali, že její pozici komplikuje fakt, že úřadující Miss World byla až do dneška její krajanka Kuchařová. Devatenáctiletá blondýnka byla první Češkou, které se podařilo titul Miss World získat. Se svým panováním se rozloučila v černých šatech od návrhářky Hany Havelkové.


Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!