30. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čína uzákonila povinné návštěvy stárnoucích rodičů

Třicet milionů Číňanů žije v jeskynním obydlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třicet milionů Číňanů žije v jeskynním obydlí | foto: Reprofoto

PEKING Čína novelizovala zákon o rodině, který nově opravňuje postarší občany žalovat vlastní děti, pokud je dost "často" nenavštěvují. Novela ovšem neurčuje, jaká frekvence návštěv je v pořádku a kdy už mají opomíjení rodiče právo dát děti k soudu.

V posledních měsících otřásl veřejností případ 90leté Číňanky, kterou syn nutil žít dva roky v prasečím chlívku. V tisku se často objevují zprávy o zneužívaných a zavrhovaných rodičích či jejich dětech, které se bez vědomí rodičů zmocňují rodinného majetku.

Průměrný věk obyvatel Číny
Rychle se rozvíjející Čína se musí vyrovnávat se stárnoucí populací, o kterou je třeba se postarat. Reformní období uplynulých třiceti let urychlilo rozpad klasického modelu velké rodiny, a proto je třeba budovat domovy důchodců a pečovatelská centra.

ČTĚTE TAKÉ

Díky zvyšující se kvalitě života se dnes lidé v Číně dožívají průměrně 73 let místo 41, jak tomu bylo před padesáti lety.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz