Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Číňan na podvacáté uspěl u přijímaček na vysokou školu. Je z něj celebrita

Magazín

  8:08
Čcheng-tu - Ve středu 22. června se devětačtyřicetiletý Liang Š ́ dozvěděl radostnou novinu. Na dvacátý pokus prošel testy Kao-kchao, bez jejichž splnění se nemohou Číňané hlásit na vysokou školu. Svým studijním odhodláním se tak stal známou postavou čínského internetu.

Čínští studenti pózují s pětijüanovou bankovkou v rukách před zkouškami kao-kchao foto: Reuters

Na internetu byl Liang v diskuzích přezdíván jako „nejodhodlanější uchazeč“. Tím, že se zkoušek zúčastnil již tolikrát, se stal svého druhu celebritou.

Liang se ale také ukázal jako perfekcionalista. Čínským reportérům řekl, že je z výsledků sice rád, ale také rozmrzelý. Důvodem je to, že Liang nezískal dost bodů na to, aby se mohl zapsat na hlavní čínské univerzity. „Příští rok to tedy zkusím ještě znovu,“ sdělil novinářům z Lidového deníku (People ́s Daily).

Za taháky do vězení a žádné podprsenky s kosticemi. Psst! Čína skládá přijímačky

V letošních Kao-kchao skončil Liang s 453 body, získal tedy o osm bodů více, než je limit pro splnění zkoušky a na mnoho čínských univerzit má tedy dveře otevřené. Současně ale takový počet bodů nestačí například na Pekingskou univerzitu.

Liang je rodák z Sečuanu a poprvé šel na zkoušky Kao-kchao v roce 1983. Od té doby je zkusil dvacetkrát a čínská veřejnost je napjatá, s kolika body skončí příští rok, pokud se jich zúčastní znovu.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...