Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Číňan na podvacáté uspěl u přijímaček na vysokou školu. Je z něj celebrita

Magazín

  8:08
Čcheng-tu - Ve středu 22. června se devětačtyřicetiletý Liang Š ́ dozvěděl radostnou novinu. Na dvacátý pokus prošel testy Kao-kchao, bez jejichž splnění se nemohou Číňané hlásit na vysokou školu. Svým studijním odhodláním se tak stal známou postavou čínského internetu.

Čínští studenti pózují s pětijüanovou bankovkou v rukách před zkouškami kao-kchao foto: Reuters

Na internetu byl Liang v diskuzích přezdíván jako „nejodhodlanější uchazeč“. Tím, že se zkoušek zúčastnil již tolikrát, se stal svého druhu celebritou.

Liang se ale také ukázal jako perfekcionalista. Čínským reportérům řekl, že je z výsledků sice rád, ale také rozmrzelý. Důvodem je to, že Liang nezískal dost bodů na to, aby se mohl zapsat na hlavní čínské univerzity. „Příští rok to tedy zkusím ještě znovu,“ sdělil novinářům z Lidového deníku (People ́s Daily).

V letošních Kao-kchao skončil Liang s 453 body, získal tedy o osm bodů více, než je limit pro splnění zkoušky a na mnoho čínských univerzit má tedy dveře otevřené. Současně ale takový počet bodů nestačí například na Pekingskou univerzitu.

Liang je rodák z Sečuanu a poprvé šel na zkoušky Kao-kchao v roce 1983. Od té doby je zkusil dvacetkrát a čínská veřejnost je napjatá, s kolika body skončí příští rok, pokud se jich zúčastní znovu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!