Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krize škol bojového umění? Číňané ztrácejí zájem o kung-fu

Magazín

  7:00
PEKING - Kung-fu, anebo wu-šu, jak je správně nazýváno v čínštině, je jedním z nejoblíbenějších sportů v Číně. Přesto už je zlatý věk bojových umění a mistrů z kláštera Šao-lin dávno pryč. Zatímco před deseti lety byla v Číně asi stovka škol kung-fu a v nich téměř 100 000 zapsaných studentů, v současnosti jejich počet klesl na polovinu.
Číňan- ilustrační

Číňan- ilustrační foto: Shutterstock

Zpravodajský server Deutsche Welle napsal, že v dřívějších časech to byli převážně chudí lidé, kdo posílal své potomky do těchto škol. Doufali totiž, že tak dětem zajistí lepší život. To se ale teď mění.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dnes mají lidé víc možností," vysvětlil mistr kung-fu Kua Ťün, který kdysi podstoupil výcvik v klášteře Šao-lin. "Kung-fu bývalo způsobem, jak změnit vlastní život, ale to už neplatí. A to je i důvod, proč tyto školy ztratily na přitažlivosti," dodal.

Jackie Chan vzorem

Denní režim v těchto školách je navíc nesmírně těžký. Výcvik začíná v pět ráno. Jednu místnost sdílí až 12 dětí a disciplína je nutností. Ale všichni žáci mají velké sny. "Chci být herečkou, pro to však člověk musí hodně udělat," říká třináctiletá Lu Jen-fej. Ta se cvičí v klášteře Jung Tchaj, jenž je školou výhradně pro dívky. "Vždy se mi líbilo kung-fu, zvlášť ve filmech Jackieho Chana," vyznává se.

Herci jako Jackie Chan jsou nepochybně vzorem pro většinu dětí v těchto školách, ale realita je zhusta odlišná. Jen hrstce z nich se nakonec podaří dosáhnout slávy a bohatství. Ti ostatní většinou končí jako členové ochranky, osobní strážci, anebo - pokud mají štěstí - jako osobní trenéři.

Zneužívání žáků

A je tu ještě jedna odvrácená strana škol kung-fu, o níž je jen málo lidí ochotno mluvit: zneužívání či týrání, které žáci musejí vytrpět od svých učitelů. Školy bojových umění ztratily značnou část lesku i kvůli videím, která se objevila na internetu. Učitelé na některých z nich totiž bijí žáky přímo před zraky dalších studentů.

Školy se hájí tím, že se vždy najde nějaké to zkažené jablko mezi učiteli, a že k podobným incidentům dochází stále méně. Jedním dechem ale dodávají, že naprostou povinností a nutností pro jejich studenty vždy byla a bude disciplína.

S tím sice mohou rodiče dětí souhlasit, přesto se však v případě svých jediných potomků čím dál tím častěji poohlížejí po jiné alternativě.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat