Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čínská policie zrušila soutěž miss homosexuálů, hodinu před začátkem

Soutěžící soutěže krásy homosexuálů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěžící soutěže krásy homosexuálů | foto: ČTK

PEKING Jen pouhou hodinu před slavnostním zahájením zrušila čínská policie soutěž krásy homosexuálů. Mělo se jednat o první klání tohoto typu. Jak napsaly světové agentury, důvodem prý byl nesprávný postup pro získání povolení ke konání soutěže.

Soutěž Mr. Gay China se měl konat v luxusním nočním klubu v čínském hlavním městě a součástí měla být také módní přehlídka. Hodinu před zahájením akce tam však přišla policie a prohlásila, že se konat nemůže, uvedl organizátor Pen Čang.

"Řekli, že s náplní, míněna homosexualita, je to v pořádku, 'ale neudělali jste věci v souladu s procedurami'," řekl Pen. Organizátoři prý měli požádat o souhlas s konáním soutěže, když je součástí také představení, v tomto případě show na scéně. Ve čtvrtek večer se přitom uskutečnila v témže klubu úspěšná zkouška.

Pen Čang doufal, že celá akce by byla dalším krokem ke změně v postoji Číňanů k homosexuálům, kteří jsou v zemi často diskriminováni a vylučováni ze společnosti.

Překažená cesta na Mr. Gay World
O titul se ucházelo osm mužů, přičemž vítěz by získal místo v celosvětové soutěži Mr. Gay, která se bude konat příští měsíc v norském Oslu.

V komunistické Číně byla od revoluce z roku 1949 homosexualita označována za nemoc dekadentního Západu a feudálních společností a příslušníci "čtyřprocentní" menšiny byli pronásledováni. Teprve v roce 2001 byla homosexualita vyškrtnuta ze seznamu mentálních chorob.

Postoj Číňanů se mění jen pomalu, především však ve městech, kde přechází zatím od netolerance ke lhostejnosti. Sami gayové, kteří žijí ve velkých městech, říkají, že největším problémem pro ně je vypořádat se s tím u rodičů. Těm mizí naděje, že jejich děti uzavřou manželství a budou mít děti.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...