18. prosince 2015 7:48 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čínský kouč učí umění banketu a střízlivosti

Silvestrovský přípitek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvestrovský přípitek | foto: Shutterstock

CHARBIN Přičinliví čínští studenti, pevně svírající sklenky naplněné červených vínem, končí své poslední cvičení tohoto roku: přípitek vypitý do dna za bdělého dozoru svého učitele, kouče banketu. Píše o tom agentura AFP.

Bohaté hostiny s hojností alkoholu jsou v Číně neodmyslitelné jak ve sféře politiky, tak ve sféře obchodu. Rituál však má svá vlastní pravidla a jejich neznalost může vést k tomu, že ztratíte tvář nebo dokonce propásnete nějakou smlouvu.

Pro ty, kdo mají strach z oficiálních recepcí, založil bývalý organizátor svateb Siou Wej-liang Školu umění komunikace v Charbinu na severovýchodě Číny. Obchodníci a úředníci se tu učí, jak se vyrovnávat s přípitky, které jsou téměř povinným rituálem k dosažení povýšení nebo respektu nadřízených.

Čtyřicetiletý Siou mírným hlasem, avšak s čelem zbroceným potem, ujišťuje, že za deset let odchoval přes 4000 studentů. „Stůl při banketu je místem, kde Číňané sdílejí své emoce,“ vysvětluje. Na jednom ze svých kurzů nazvaném Triky a záludnosti banketu učí, jak si vybrat místo u stolu, jak se vystříhat chyb při jídle a jak ve vhodné chvíli pronést přípitek. Umění zdvořile odmítnout výzvu k pití je rovněž klíčovým prvkem vzdělávání, zdůrazňuje Siou.

„Někteří lidé vás budou tlačit k tomu, abyste pili přes míru, a oni tak dosáhli svých cílů,“ vysvětluje a dodává, jak je důležité umět odmítnout, aniž byste druhého urazili.

Sociální vztahy vybodované díky alkoholu

Obchodní schůzky se v Číně většinou konají u bohatého stolu a jsou prošpikovány přípitky tradičním čínským alkoholickým nápojem paj-ťiou. Sepsány byly o něm celé knihy, mezi nimi i příručka Sociální vztahy vybudované díky alkoholu. Je zde přesně definována role každého stolovníka, mužů i žen.

„Ženy mají mít při banketu jakousi podpůrnou roli. Musejí odložit svou hrdost a využít své inteligence, aby banket zdárně proběhl,“ píší autoři publikace. Mnozí v Číně vystupují proti této kultuře přemíry alkoholu a Siou Wej-liang poznamenává, že se jeho studenti, muži i ženy, děsí při pomyšlení na oficiální hostinu.

Víno - ilustrační foto

„U Číňanů se některé problémy mohou řešit jen při večeři,“ říká Čuang Kche-lu, studentka této školy a v civilu ředitelka odbytu. Po 12 lekcích nyní ví, jaké věty má použít, aby taktně odmítla pití, a říká, že se jí ulevilo. Funkcionáři vládní Komunistické strany Číny uzavírají dohody již desítky let při hostinách, kde se v hojnosti podává paj-ťiou. Tuto praxi veřejnost odsuzuje, neboť se za alkohol vydávají obrovské částky.

V roce 2011 byl po skandálním odhalení odstaven generální ředitel státního ropného gigantu Sinopec: jeho podnik vydal na jeden banket přes milion jüanů (téměř čtyři miliony Kč). V souladu s protikorupční kampaní čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vyzvala strana své kádry, aby své menu omezili na čtyři pokrmy a polévku. To mělo veřejnost uklidnit.

Prodej luxusního alkoholu tak poklesl a banketů je jen málo. To přimělo Siou Wej-lianga, aby pozměnil svou výuku: přešel od umění pít k umění řečnit. „Dnes, když vláda zakázala vedoucím pracovníkům mluvit při večeřích o svých obchodech, jsem zahájil kurz nazvaný Lepší vyjadřování na veřejnosti změní váš život,“ vysvětluje. Dále však nabízí kurzy věnované banketům. „Tam se dějí ty nejdůležitější věci,“ usmívá se.

ČTK