7. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Místo moči odevzdal novinář čaj. I tak se dozvěděl diagnózu

V laboratoři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Jednoduchý trik použil čínský televizní reportér, když chtěl prověřit obvinění, že soukromé nemocnice stanovují pacientům falešné - a nákladné - diagnózy, aby je pak mohly léčit. Namísto vzorku moči odevzdal čaj.

A dozvěděl se, že podle tří různých nemocnic trpí slušnou řádkou nemocí, jež vyžadují drahou léčbu, napsal čínský list China Times.

Tuto investigativní kauzu divákům pod názvem "Tajemství mužské urologické kliniky" představil reportér televizní stanice CCTV, který namísto vzorku moči odevzdal tři nádobky se zeleným čajem v údajně renomovaných soukromých nemocnicích ve městech Š'-ťia-čuang, Šen-jang a Čchang-čchun.

Po rozboru vzorku lékař na klinice v Š'-ťia-čuangu novináři sdělil, že jeho moč mimo jiné obsahuje i bakterie a houby, a doporučil mu týdenní léčbu, která by ho stála 546 jüanů (asi 1750 korun) denně.

Doktor v Šen-jangu se na něj soucitně podíval a oznámil mu, že trpí kalcifikací prostaty a že má také testikulární cystu, kterou je třeba chirurgicky odstranit. Cena? Za léčbu 5000 jüanů (asi 16 tisíc korun) plus další 3000 jüanů za odstranění cysty.

A lékař v nemocnici v Čchan-čchunu ze zeleného čaje dokonce vyčetl, že novinář vydávající se za pacienta je natolik nemocný, že mu pomůže jen "nukleární energetická protonová léčba" v ceně více než 7000 jüanů (asi 22.360 korun) denně.

ČTK, Lidovky.cz