Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čínští archeologové obnovili terakotové bojovníky

Terakotová armáda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terakotová armáda | foto: Lidovky.cz

Po dvou desetiletích obnovili čínští archeologové vykopávkové práce v místech slavné monumentální hrobky prvního císaře Čchin Š’-chuanga, v níž byly již dříve nalezeny stovky figur náležejících dva tisíce dvě stě let staré terakotové armádě.

Tým archeologů se zatím soustředí na největší jámu lokality u západočínského města Si-an. Tento archeologický výkop vydal již tisícovku postav bojovníků v životní velikosti a předpokládá se, že dalších šest set by jich měla ještě obsahovat.

Odborníci nyní při svých pracích používají speciální technologii, díky níž si terakotové postavy zachovají své původní barvy i poté, co jsou vyzdviženy na vzduch. Díky zavedení této nové technologie se podařilo celé obnovení prací prosadit u příslušných úřadů.

Pravé barvy terakotové armády. Čínští archeologové obnovili vykopávky v císařské hrobce. Nová technologie ochrání původní barvu soch.

„Na zornici je vidět barva a také na části tváře a na čele je patrná barva vlasů,“ upozornil jeden z místních archeologů na slabé barevné odstíny na obličeji nedávno odkryté figury válečníka.

Věří, že objeví vysoké úředníky
Odborníci věří, že nové vykopávky odhalí kromě lučištníků, pěšáků, vozatajů či akrobatů také vzácné vysoké úředníky, uvedla agentura Nová Čína. Zatím se našlo pouze deset „generálů“, a to na jiných místech, než kde probíhají současné vykopávky.

Císař Čchin byl po své smrti v roce 210 před naším letopočtem pohřben v mauzoleu monumentálních rozměrů vně hradeb Si-anu, hlavního města současné provincie Šen-si, a spolu s ním i obrovská terakotová armáda. Vnitřní zdi vlastního mauzolea měří 580 a 1355 metrů a jeho okolí zabírá plochu více než 56 kilometrů čtverečních. Předpokládá se, že smyslem armády, jež by měla podle odhadů čítat na osm tisíc bojovníků, bylo bránit císaře v posmrtném životě. Nová vykopávka je v pořadí již třetí od roku 1974, kdy byla jedinečná hrobka objevena - údajně rolníky hloubícími studni.

Císař Čchin se stal prvním sjednotitelem Číny, když dokázal pokořit okolní rivalská království. V zemi pak zavedl jednotný psaný jazyk, systém měr i měnu a v neposlední řadě rovněž právní řád a daňový systém. Dal také vybudovat důmyslný systém cest a kanálů.
 Bohatá ukázka čínských archeologických nálezů je od 13. května k vidění také v Praze, na výstavě s názvem Terakotová armáda, která je umístěna ve Velkém sále paláce Lucerna.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....