Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čínští archeologové obnovili terakotové bojovníky

Terakotová armáda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terakotová armáda | foto: Lidovky.cz

Po dvou desetiletích obnovili čínští archeologové vykopávkové práce v místech slavné monumentální hrobky prvního císaře Čchin Š’-chuanga, v níž byly již dříve nalezeny stovky figur náležejících dva tisíce dvě stě let staré terakotové armádě.

Tým archeologů se zatím soustředí na největší jámu lokality u západočínského města Si-an. Tento archeologický výkop vydal již tisícovku postav bojovníků v životní velikosti a předpokládá se, že dalších šest set by jich měla ještě obsahovat.

Odborníci nyní při svých pracích používají speciální technologii, díky níž si terakotové postavy zachovají své původní barvy i poté, co jsou vyzdviženy na vzduch. Díky zavedení této nové technologie se podařilo celé obnovení prací prosadit u příslušných úřadů.

Pravé barvy terakotové armády. Čínští archeologové obnovili vykopávky v císařské hrobce. Nová technologie ochrání původní barvu soch.

„Na zornici je vidět barva a také na části tváře a na čele je patrná barva vlasů,“ upozornil jeden z místních archeologů na slabé barevné odstíny na obličeji nedávno odkryté figury válečníka.

Věří, že objeví vysoké úředníky
Odborníci věří, že nové vykopávky odhalí kromě lučištníků, pěšáků, vozatajů či akrobatů také vzácné vysoké úředníky, uvedla agentura Nová Čína. Zatím se našlo pouze deset „generálů“, a to na jiných místech, než kde probíhají současné vykopávky.

Císař Čchin byl po své smrti v roce 210 před naším letopočtem pohřben v mauzoleu monumentálních rozměrů vně hradeb Si-anu, hlavního města současné provincie Šen-si, a spolu s ním i obrovská terakotová armáda. Vnitřní zdi vlastního mauzolea měří 580 a 1355 metrů a jeho okolí zabírá plochu více než 56 kilometrů čtverečních. Předpokládá se, že smyslem armády, jež by měla podle odhadů čítat na osm tisíc bojovníků, bylo bránit císaře v posmrtném životě. Nová vykopávka je v pořadí již třetí od roku 1974, kdy byla jedinečná hrobka objevena - údajně rolníky hloubícími studni.

Císař Čchin se stal prvním sjednotitelem Číny, když dokázal pokořit okolní rivalská království. V zemi pak zavedl jednotný psaný jazyk, systém měr i měnu a v neposlední řadě rovněž právní řád a daňový systém. Dal také vybudovat důmyslný systém cest a kanálů.
 Bohatá ukázka čínských archeologických nálezů je od 13. května k vidění také v Praze, na výstavě s názvem Terakotová armáda, která je umístěna ve Velkém sále paláce Lucerna.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!