13. května 2007 12:49 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čínští průvodci říkají v Kremlu Rusům barbaři

Kreml (pohled od řeky) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreml (pohled od řeky) | foto: Reprofoto

MOSKVA Čínští průvodci, kteří vodí po moskevském Kremlu turisty, mluví při prohlídce o Rusku jako o barbarské zemi, která nezákonně okupovala čínskou Sibiř a Dálný východ. Výklad, který zaznamenali ruští průvodci, vyvolal skandál.

Podle Konstantina Tertického z Institutu zemí Asie a Afriky jsou někteří Číňané silně šovinističtí. "Myslí si, že jejich kultura je nejstarší a všechny ostatní národy jsou méně rozvinuté," vysvětlil odborník.

Množství čínských turistů, kteří přijíždí do Ruska stále roste. Letošní rok je oficiálním Rokem Číny v Rusku. Podle Rusů, kteří pracují v turistickém ruchu, není kvalita čínských průvodců zájezdů vždy na profesionální úrovni.

Náměstkyně ředitele ruské agentury cestovního ruchu Rosturizm Naděžda Nazinová doufá, že nynější skandál je pouze výstřelkem a nevzdělaností několika jednotlivců a že nešlo o běžná slova, která uslyší každý čínský turista v ruském hlavním městě.

Moskevská radnice vidí situaci jinak. Žádá prověrky znalostí čínských turistických průvodců a jejich povinné licencování.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz