Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínští úřednicí si snědli velemloka. Hrozí jim deset let vězení

Magazín

  6:58
PEKING - Čínské úřady vyšetřují případ vysokých bezpečnostních představitelů, kteří si prý při okázalé hostině pochutnávali na kriticky ohroženém velemlokovi čínském. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínský tisk.
V restauraci - ilustrační foto

V restauraci - ilustrační foto foto: Shutterstock

Banket se konal minulou středu v jihočínském průmyslovém městě Šen-čenu, uvedl list The Southern Metropolis Daily. Několika reportérům zmíněného deníku se údajně podařilo na opulentní hostinu proniknout. Když novináři fotografovali účastníky při odchodu, byli prý zbiti. V souvislosti s případem bylo nejméně 14 policistů dočasně zbaveno funkce.

Čína minulý rok přijala přísnější tresty pro osoby, které jsou přistiženy při konzumaci vzácných divoce žijících zvířat. Viníkům hrozí až desetileté vězení. Prezident Si Ťin-pching rovněž po svém nástupu do funkce zahájil protikorupční kampaň, která nešetří ani vysoce postavené činitele vládnoucí komunistické strany. Úředníci byli mimo jiné vyzváni, aby přestali pořádat nákladné bankety.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejnovější skandál zdokumentoval list The Southern Metropolis Daily. Jeho novináři prý dostali tip, že se bude konat velkolepá večeře za účasti asi 28 lidí, na níž budou i vysocí bezpečnostní představitelé. Financována má být z veřejných fondů a podávat se bude chráněný velemlok čínský (Andrias davidianus), který dorůstá délky téměř 180 centimetrů a je v oblasti považován za delikatesu.

Deník vyslal na místo dva reportéry a fotografa, kterým se podařilo proniknout do restaurace. Do soukromého jídelního sálu se prý nedostali, ale slyšeli, jak se hostitel chlubí, že hostům nabídne „speciální pohoštění“.

Ryby ze zakázané nádrže

Účastník hostiny později deníku potvrdil, že byl servírován velemlok čínský, kterého hostitel přivezl na večírek. Podávané jídlo prý vyšlo na 6352 jüanů (25 000 Kč). Hosté prý také při odchodu dostali tašky s rybami pocházejícími údajně z nádrže, kde je rybolov zakázán.

Když hosté zjistili, že jsou při opouštění restaurace fotografováni, došlo k násilnému konfliktu. Novináři byli údajně zmláceni a bylo jim ukradeno vybavení a telefony. Oficiální tisková agentura Nová Čína později oznámila, že 14 policistů bylo dočasně zbaveno funkce. Zatím není jasné, zda byli mezi hosty akce nebo byli přivoláni až ke střetům po večírku.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

PSP Machinery s.r.o.
Rýsovač

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 130 - 160 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat