25. května 2015 11:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čínští vládní představitelé vyjeli na exkurzi do vězení. V rámci prevence před korupcí

Exkurzi do vězení uspořádaly čínské úřady pro desítky vládních činitelů a jejich rodinné příslušníky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exkurzi do vězení uspořádaly čínské úřady pro desítky vládních činitelů a jejich rodinné příslušníky. | foto: Reuters

ŠANGHAJ Exkurzi do vězení uspořádaly čínské úřady pro desítky vládních činitelů a jejich rodinné příslušníky. Návštěva káznic byla míněna jako „poučné varování“ před korupcí, napsal podle agentury Reuters list China Daily.

Čínský prezident Si Ťin-pching po svém nástupu do čela komunistické strany na konci roku 2012 zahájil rozsáhlé tažení proti korupci a varoval, že v jeho rámci neušetří nikoho, bez ohledu na to, jak vysoko je postavený. Vyšetřování neušli vysoce postavení vládní činitelé, armádní velitelé ani čelní představitelé byznysu.

Ve východočínské provincii Chu-pej navštívilo 70 představitelů Komunistické strany Číny a dalších vysoce postavených činitelů a jejich manželů a manželek „bývalé činitele v městské káznici a strávili coby poučné varování jeden den ve věznici“, napsal list podle agentury Reuters.

Součástí návštěvy bylo setkání s bývalými kolegy a šéfy firem, kteří se kvůli úplatkářství a zneužití moci ocitli za mřížemi, napsal také list. Na zdech věznice prý byly rozvěšeny fotografie z výslechů, které si návštěvníci mohli prohlédnout.

China Daily již dříve uvedl, že někteří členové čínských ozbrojených sil neberou boj proti korupci vážně. Několik armádních důstojníků prý prohlásilo, že úplatkářství je natolik rozšířené, že by mohlo podrýt schopnost Číny vést válku.

Podle ústředního disciplinárního výboru měly návštěvy věznic čínské činitele upozornit, aby si „byli vědomi pochybení včetně korupce“, napsal také list.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.