29. dubna 2014 6:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Honkong a Čína vedou spor kvůli močení dítěte na veřejnosti

záchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy záchod - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

HONGKONG/PEKING Rozhodnutí čínského manželského páru nechat svého malého chlapce vyčurat na hongkongské ulici se stalo dalším jablkem sváru mezi pevninskou Čínou a Hongkongem.

Zdánlivě nevinná událost se změnila v kauzu, kterou nyní široce přetřásají čínské sociální sítě, napsal zpravodajský server BBC News. Všechno začalo ve chvíli, když čínská matka se svým dvouletým chlapečkem vyšla na rušnou hongkongskou nákupní třídu. Zatímco držela v ruce plenku, chlapeček si přidřepnul a přímo na ulici se vymočil. Jeden z kolemjdoucích si ho přitom vyfotil a fotografii vystavil na internet.

ČTĚTE TAKÉ:

Další doplnil video, na kterém už je dav lidí nejprve peskujících, a pak i fyzicky napadajících rodiče chlapce, zatímco se jim matka snaží vysvětlit, že nebyl čas syna dostat včas na záchod. Tyto záběry byly na čínském internetovém serveru Weibo přeposlány více než milionkrát, což z nich udělalo nejdiskutovanější záležitost. Proč jedno močící dítě na ulici vyvolalo takový poprask? V Hongkongu je nelegální a může rodiče stát až 2000 hongkongských dolarů pokuty (asi 5000 korun), když nechají dítě mladší 12 let "poslechnout volání přírody" na jakékoli veřejné ulici.

Ale diskuse se hlavně soustřeďují na skutečnost, že šlo o rodiče z pevninské Číny, na které obyvatelé Hongkongu mají tendenci pohlížet jako na "nevychovance". "Hongkong je nádherné, moderní město. Co si ti lidé mysleli?" řekla BBC News Britka Charmaine Chuiová narozená v Hongkongu.

Kritika na internetu

Kritika chování rodičů se objevila i na internetu v pevninské Číně a v čínských státních sdělovacích prostředcích. Zároveň se tu ale zvedla vlna nevole proti tomu, co uživatelé pokládají za nedostatek pochopení obyvatel Hongkongu vůči situaci, do jaké se občas dostane každý rodič malého dítěte.

"Bylo to dvouleté dítě, které už to nemohlo vydržet. Nemůžete to brát v potaz?" napsal jeden z uživatelů. A další žene svou nespokojenost ještě dál: "Vezměte své děti do Hongkongu a nechte je tam vymočit na ulici," vyzval své krajany. "Uvidíme, kdo přijde a bude si je fotit." Jde o další ze série problémů, které neustále vyostřují vztahy mezi pevninskou Čínou a Hongkongem. Tato britská kolonie přešla zpět pod čínskou vládu v roce 1997, ale zachovala si vlastní vládu a značnou autonomii. Každý měsíc městské území se sedmi miliony obyvatel zaplavují miliony turistů z pevninské Číny. Mnoha obyvatelům Hongkongu vadí, že sem zatahují "špatné mravy" a skupují zboží.

ČTK, Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…