6. září 2016 6:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čistění čelního skla. Jak a kdy vznikly stěrače?

Stěrače (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stěrače (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Za celou dlouhou historii automobilu se téměř nezměnily – asi jako jedna z mála jeho součástí. Jednou automobilky nechají stěrače stírat zleva doprava, jindy shora dolů nebo ze stran doprostřed, ale pořád vypadají zhruba stejně a podobně i fungují.

Stěrače v roce 1903 vymysleli hned tři vynálezci ve Spojených státech. Byla mezi nimi i jistá Mary Andersonová ze státu Alabama (New York Times její vynález datují rokem 1902), která se prý během návštěvy New Yorku rozhorlila, jak se za deštivého počasí a sněžení nesnesitelně zpomalí doprava. Když začalo pršet, čelní skla – pokud je vůz vůbec měl – se jednoduše otevřela nebo úplně vyndala. A zkuste jet rychle, když vás do tváře šlehají provazy kapek.

Zatímco ostatní vynálezci navrhovali čistit čelní skla jakýmisi štětci, Andersonová přišla s gumovou stěrkou připojenou k páce namontované uvnitř automobilu. Její vynález, který si patentovala roku 1905, se časem uchytil a v roce 1913 už tvořil standardní vybavení nově vyrobených vozů. Mělo to však jeden háček: řidič musel páku stěrače ovládat ručně. Když se spustil déšť, musel jednou rukou stírat vodu z čelních skel a druhou řídit i řadit a brzdit zároveň. Tenhle problém o čtyři roky později vyřešil zlepšovák havajského zubaře Ormanda Walla, jenž vymyslel automatické stěrače poháněné elektrickým motorkem. Šlo mimochodem o jedno z prvních elektrických zařízení montovaných do automobilů (po vynálezu elektrického startéru).

Tou dobou se do výroby stěračů pustil aspirující dramatik John Oishei. Po srážce s cyklistou, jehož naštěstí nezranil, byl tak otřesen, že se rozhodl přijít na trh s vlastním modelem. Dařilo se mu a záhy patřil mezi hlavní producenty. Svou konkurenci drtil nejen v prodeji, ale také v soudních síních. Jedna z jeho pří o patent se táhla od poloviny 40. let až do roku 1971 a stala se jednou z nejdelších v dějinách amerického soudnictví.

Výrazného zlepšení se stěrače dočkaly v roce 1962, kdy profesor Robert Kearns z Wayne State University přidal intervalový spínač, který umožňoval nastavit několik rychlostí stírání podle toho, jak hustě prší. A takové stěrače známe dodnes.