Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cítíte se ohrožení? Kupte si neprůstřelný oblek, nabízí firma

Magazín

  7:00
TORONTO - Oblek, který je snem každého podnikatele jednadvacátého století, uvádí na trh kanadská firma. Díky němu bude mít nejen dokonale upravený vzhled, ale třídílný oblek zároveň poskytne ochranu před kulkami a střelami, jakou by mu mohl závidět i filmový agent James Bond, napsala agentura AFP.

Neprůstřelný oblek je snem každého podnikatele jednadvacátého století. foto: ČTK

Společnost Garrison Bespoke je přesvědčena, že se jí dokonale podařilo propojit styl s bezpečností. Využila technologii lehkých uhlíkových nanovláken, která dokáže absorbovat dopad střel a zastavit i ránu nožem.

Je k mání za 385 tisíc korun

Luxusní oblek prodávající se za téměř 20.000 kanadských dolarů (asi 385.000 korun) je podle firmy dokonalým způsobem, jak ochránit vybranou hrstku zákazníků před zabitím například při cestách do nebezpečné ciziny.

ČTĚTE TAKÉ:

"Soustředili jsme se na výrobu obleku hodného Jamese Bonda," řekl AFP David Tran, šéf speciálních projektů firmy Garrison Bespoke. "Oděvní průmysl je v současnosti dost ospalý, proto jsme se rozhodli zkusit něco výjimečného," dodal.

Inspirací byl podle jeho slov rozhovor se zákazníkem, kterého před šesti měsíci v zahraničí postřelili. Při návštěvě obchodu se svěřil, jak jím tento zážitek otřásl. "Po pěti minutách jsme si říkali: 'Máme do toho vážně jít?' a začali jsme se poohlížet po různých možnostech," uvedl Tran.

Nositele chrání neprůstřelná nanovlákna

Coby dodavatelé vybrané módy nemohli jednoduše použít neohrabaný Kevlar, který je běžným ochranným materiálem do neprůstřelných vest pro policii a vojáky. Proto oslovili firmu, jejíž jméno slíbili uchovat v tajnosti, která před časem vyráběla neprůstřelné oblečení pro příslušníky amerických speciálních jednotek v Iráku.

Výroba začíná ušitím běžného obleku, kde se do podšívky na zádech saka a do předního dílu vesty vsune šest tenkých vrstev nanovláken. Vrstev by bylo možné přidat víc pro zvýšenou ochranu, ale pak už by byl omezován pohyb a pohodlí nositele.

"Mnoho mužů pohybujících se v oboru financí, důlního či ropného průmyslu, se nám svěřilo, že na nebezpečných místech se cítí napjatí a nervózní. To pak může ovlivnit jejich výkon při vysoce strategických podnikatelských schůzkách," dodal Tran. "Na obleku ale nesmí být nic znát. Kdyby se boulil neprůstřelnou vrstvou, mohlo by to protistraně vyslat nesprávnou zprávu - že se jich dotyčný bojí, že jim nevěří." Prvním zákazníkem, který si oblek koupil, byl onen postřelený nešťastník, jenž jeho vznik inicioval. Na čekací listině je nyní šest dalších zákazníků a ozvali se prý už i úřady světových představitelů poptávající se na možnost pořídit podobný oblek pro prezidenta či premiéra dané - a pochopitelně neupřesněné - země.

Autoři: ,
Témata: oděv, AFP, James Bond, Irák

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...