16. prosince 2008 12:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Clooney a spol. nechtějí stávku herců

George Clooney v zákulisí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Clooney v zákulisí | foto: ČTK

LOS ANGELES Více než sto třicet hollywoodských hvězd, včetně Oscarem oceněných Gorge Clooneyho, Toma Hankse, Morgana Freemana či Charlize Theronové, v otevřeném dopise vyslovilo nesouhlas s připravovanou stávkou Sdružení filmových a televizních herců (SAG).

Agentura Reuters dnes uvedla, že dopis ukazuje na hluboké rozpory, které panují v otázce stávky mezi 120.000 členy hereckých odborů.

SAG minulý týden oznámilo, že v lednu uspořádá mezi svými členy referendum o tom, zda vstoupit do stávky. Hlasovací lístky chtějí odbory rozeslat 2. ledna, výsledky by měly být známy 23. ledna. Pokud by se pro návrh vyslovilo více než 75 procent členů, získá vedení SAG mandát vyhlásit
stávku "kdy a jak uzná za vhodné".

Představitelé odborů tvrdí, že referendum je pouze nástrojem, který posílí
pozici SAG při vyjednávání s filmovými studii o nové smlouvě, která by
řešila odměňování herců za filmy či klipy distribuované přes internet a na
DVD. Vyjádření souhlasu s návrhem SAG podle odborového předáka Alana
Rosenberga neznamená automatické vyhlášení stávky.

Rosenbergovi odpůrci nicméně stanovisko odborového předáka popírají. "Musíme (referendum) vnímat jako to, čím ve skutečnosti je - souhlasem se
stávkou, pokud jednání (se studii) neuspějí," píše se v dopise.

"Domníváme se, že v tuto chvíli by členové SAG stávku neměli povolit," uvádí rovněž vyjádření filmových hvězd. Signatáři dopisu s ohledem na globální hospodářskou krizi doporučují spíše přijmout zatím poslední nabídku filmových a televizních studií a o lepších kontraktech začít jednat až za tři roky, a to společně s ostatními hollywoodskými odborovými svazy. Dopis filmových hvězd není první iniciativou proti chystané stávce. Už v pátek vydala newyorská odbočka SAG stanovisko, v němž vzhledem k americké ekonomické situaci se stávkou nesouhlasí.

Vedení SAG na iniciativu své newyorské odbočky reagovalo kampaní, ve které 30 známých herců, mezi nimiž jsou například Mel Gibson či Ed Harris, stávku podporuje. Dnešní otevřený dopis 130 hvězd však podle Reuters kampaň odborových předáků zastíní. Pokud by SAG nakonec stávku skutečně vyhlásil, může Hollywood čelit podobně těžkým důsledkům, jako když se loni ke stejnému kroku odhodlali scenáristé. Jejich tříměsíční zastavení práce na přelomu loňského a letošního roku stálo ekonomiku Los Angeles tři miliardy dolarů (asi 59 miliard Kč).
ČTK