22. července 2008 11:27 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Člun od Brežněva za milion

Koláž Šimon/LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž Šimon/LN |

LONDÝN/PRAHA Upomínkových předmětů po významných politicích není v internetové aukční síni eBay nikdy dost, napsal britský deník The Times. Návštěvník virtuální dražby si tak může zakoupit například motorový člun, který kdysi sovětský vůdce Leonid Brežněv daroval americkému prezidentovi Richardu Nixonovi. Za slavnou minulost dopravního prostředku přitom zaplatí sumu pohybující se okolo milionu dolarů.

Mezi dalšími zajímavými suvenýry do sbírky sběratele kuriozit našel The Times deset nejpodivnějších: prvním v pořadí je kompletní sbírka zápisů z jednání britské dolní sněmovny. Ta patřila Enochu Powellovi, jehož kariéra poslance britského parlamentu trvala třicet šest let.

Následuje menu slavnostní večeře, na kterou byl kdysi do Buckinghamského paláce pozván nyní ostrakizovaný zimbabwský diktátor Robert Mugabe.

Úlomek rakve či krvavý vlas
Třetí a čtvrtý v pořadí podivných dražených předmětů jsou vzpomínkami na dva známé americké prezidenty. Každý den se může nechat provázet duchem velkých státníků ten, kdo navrhne největší částku za nefalšovaný úlomek z rakve George Washingtona či pramínek zkrvavených vlasů Abrahama Lincolna. Ten prý umírajícímu prezidentovi vytrhl jeho lékař z místa rány na hlavě.

Dalším suvenýrem je dřevěný kroužek na ubrousky. Ten byl vyřezán ze stromu, jejž porazil někdejší britský premiér William Gladstone, který stál v čele ostrovní vlády celkem čtyřikrát v druhé polovině 19. století.

Výčet pokračuje neuvěřitelnou nabídkou sbírky domácích filmových záběrů Evy Braunové. Ta začala natáčet v roce 1936, kdy jí nacistický vůdce Adolf Hitler věnoval kameru jako dárek. Digitalizované nahrávky pořízené z originálů, které jsou uloženy v Národním archivu USA, prý skrývají záběry nacistických pohlavárů - Heinricha Himmlera, Reinharda Heydricha, Josepha Goebbelse či Martina Bormanna.

A tím to zdaleka nekončí. V internetové aukční síni eBay je možné zakoupit rovněž knihu osobních vzpomínek někdejší významné kanadské političky Judy LaMarshové. Najdete v ní různé fotografie, pozvánky, vstupenky, ale například také mapu Londýna z roku 1955.

Na nejméně dva tisíce dolarů (zhruba 30 tisíc korun) vyjdou vlasy dalšího z amerických velikánů Lyndona B. Johnsona. Nabídka je od rodiny někdejšího dvorního holiče v Bílém domě. Prý hodlají vydražit také vlasy téměř plešatého Dwighta D. Eisenhowera.

Kávová skvrna nebo celý servis
Předposlední z vybraných vzpomínek na slavné osobnosti je seznam věcí, které měla kdysi vytvořit Jackie Kennedyová. Skvrna od kávy ve tvaru obtisknutého hrnečku - snad od samotné Jackie - přijde „pouze“ na čtyři sta padesát dolarů (zhruba 6700 korun).

Výčet podivností citovaný deníkem The Times pak uzavírá nabídka kávového servisu, z nějž prý usrkávali manželé Honeckerovi za „zlatých“ časů Německé demokratické republiky.

Markéta Jirková, Lidové noviny