Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

CNN dobývá virtuální svět

Zpravodajská televize CNN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpravodajská televize CNN. | foto: AFP

NEW YORK/PRAHA Na zemském povrchu prakticky není místo, kam by nemohl dorazit signál americké globální televize CNN. Její signál ale nyní nebude omezen pouze na reálný svět - CNN totiž plánuje vstup do virtuální reality.

Konkrétně jde o počítačový projekt Second Life, kde chce televize otevřít příští týden své „zastoupení“. CNN hodlá vybavit své virtuální zpravodajské kanceláře stejným způsobem, jako jsou jejich reálné předobrazy. Zaměstnanci společnosti budou mít speciální schůze, na kterých budou připravovat strategii pro dobrovolné zpravodaje z virtuálního světa. Ti by měli přispívat do internetové verze zpráv v rámci tzv. občanské žurnalistiky.

„Dívali jsme se na to, čím se lidé v poslední době zabývají. Tohle se nám zdá jako smysluplné a má to pro nás význam,“ řekla serveru US TV manažerka CNN Susan Grantová. Zpravodajská televize obyvatelům virtuálního světa připraví soubor informačních materiálů, které budou moci virtuální žurnalisté zpracovávat. Budou tak vznikat imaginární zprávy, které budou vytvářet příběhy v rámci světa Second Life. Reální zaměstnanci CNN by měli virtuálním zpravodajům radit, jakým způsobem dávat příspěvky dohromady, jak pracovat s obrazovým materiálem atd. Svou účast na tomto projektu přislíbil dokonce i moderátor oblíbené talk show Larry King.

Virtuální milionáři
Second Life je v současné době pravděpodobně nejdokonalejší simulací virtuálního světa. Celý projekt v podstatě závisí na kreativitě jeho uživatelů. Sami tvůrci se starají pouze o technickou stránku věci.

Zajímavostí je ekonomický model tohoto světa, ve kterém se používají „linden dolary“ (1 americký dolar = 270 linden dolarům). A virtuální ekonomika prostupuje i do světa reálného.

Co je "Druhý život"

* Second Life (Druhý život) je virtuální projekt simulující svět. Vyvinula ho společnost Linden Lab. Oficiálně tento projekt odstartoval v roce 2003.

* Základní účast je zdarma. Připojit se je možné na portálu www.secondlife.com, pro české uživatele pak na stránce www.secondlife.cz.Základní registrace je zdarma, ale pokud byste chtěli začít v tomto světě žít, musíte si koupit pozemek - za ten se již platí a takový poplatek je jakýmsi měsíčním paušálem za „druhý život“. Je možné dokonce skoupit pozemků více a pak je pronajímat. Díky těmto aktivitám se dá zbohatnou a z hráčů se mohou stát virtuální milionáři. Linden dolary se totiž dají směnit a firma Linden Labs zašle hráčům reálné peníze na účet.

Televize CNN není první velkou společností, která se pro vstup do virtuální reality rozhodla. Již dříve se k tomu odhodlaly například firmy Adidas či IBM. U nás se projektu Second Life účastní například Český rozhlas, který tam má své „studio“. Informace z virtuálního světa pak přináší rádio Wave.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...