Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Co Darwin přehlédl

Růžový leguán unikl Darwinově pozornosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růžový leguán unikl Darwinově pozornosti. | foto: AFP/KOLÁŽ/ŠIMON/LN

LONDÝN Mají nezvyklou barvu, je jich jen několik desítek a žijí zřejmě jen na jediném místě na světě. A především jejich zkoumání může být důkazem, že se jednotlivé zvířecí druhy začaly vyvíjet samostatně ještě dříve, než se doposud myslelo.

Řeč je o růžových leguánech ze souostroví Galapágy, kde slavný britský přírodovědec Charles Darwin našel důkazy pro svoji evoluční teorii. Jenže právě tato vzácná zvířata Darwin nenašel - na místě, kde žijí, totiž nepátral.

Na jeho práci nyní navázali vědci v čele s italským badatelem Gabrielem Gentilem. Ti v nejnovějším čísle časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences přišli s tvrzením, že tento nezvykle zbarvený druh leguánů se od svých druhových příbuzných oddělil již před zhruba 5,7 milionu let.

Výsledky jejich bádání popisují plazy s černými pruhy, kteří byli poprvé spatřeni v roce 1986. „Během dvouletého pátrání se nám podařilo nalézt 36 exemplářů,“ popsal Gentile náročnost výzkumu britské BBC. Růžoví leguáni se vyskytují pouze u jedné ze sopek na ostrově Isabela. A právě tuto součást Galapág Darwin při svém pobytu na souostroví vynechal. „Navzdory pozornosti, která jim je věnována, Galapágy se svou nabídkou evolučních novinek ještě nekončí,“ komentoval Gentile výzkum ve výše citovaném časopise.

Pěnkavy jako důkaz
Darwin pobýval na tomto sopečném souostroví v roce 1835. Jeho poznámky o rozmanitosti zdejších pěnkav se následně staly základním kamenem při formulaci principu evoluce.

Ptáci tohoto druhu se vyskytovali na více než sto ostrovech tohoto souostroví - lišili se však tvarem zobáku. Ten byl totiž přizpůsoben potravě, kterou na jednotlivých místech sbírali.
Jeho studie o tom, jak se jeden druh vyvinul v několik, po pravděpodobné migraci před tisíci lety z pevniny Latinské Ameriky, se stala ústředním tématem jeho nejvýznamnějšího díla z roku 1859 O původu druhů. Jeho výzkum ukázal, že se pěnkavy rozšířily po celých ostrovech a jejich populace se tak od sebe postupně „odřízla“.

To se mělo ovšem stát později, než před 5,7 milionu let, o nichž nyní vědci mluví v souvislosti s růžovými leguány. „Nebyli jsme první, kdo to objevil, ale byli jsme první, kdo dokázal říct, co to je a že se jedná o nový druh,“ uvedl dále Gentile. Tuto hypotézu podle něj podpořil i porovnání vzorků DNA nalezených exemplářů s jinými druhy leguánů.

Vymření po milionech let?
Jejich odloučení nastalo zřejmě v době, kdy se souostroví teprve utvářelo. Tvorové byli zatím viděni pouze u jedné samostatné sopky, jejíž stáří se odhaduje na 350 tisíc let, „nejmladším“ částem Galapág je pak zřejmě méně než pět milionů. Vysvětlením může podle BBC být, že leguáni nejdříve žili na sopečných výběžcích, jež jsou už v současnosti pod hladinou moře.

Růžoví leguáni dorůstají i více než jednoho metru a mohou vážit až 12 kilogramů. I když přežili miliony let, tak se vědci obávají, že by to tak nemuselo do budoucna zůstat. „Jejich populace je velmi malá. Hrozí tak jejich vymření,“ dodal Gentile.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?