Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Co dělat, když nemáte rádi vánoční svátky?

Co dělat, když nemáte rádi vánoční svátky? foto: Shutterstock

Máte rádi vánoční oslavy, anebo vás naplňují děsem? Předpoklad, že všichni milují Vánoce, je tak hluboce zakořeněný, že je těžké zjistit, co si lidé doopravdy myslí, poznamenal britský zpravodajský server The Telegraph. Z anonymního průzkumu, který provedl server Surveyjunkie.com mezi více než dvěma tisícovkami dotázaných, nyní ale vyplynulo, že zhruba 14 procent lidí si svátky spojuje s úzkostí - a osm procent s depresemi.
  6:17

V mnoha ohledech tak zřejmě nepřekvapí, že nejméně každý pátý člověk se v prosinci cítí vystresovaný. Je to nejtemnější období v roce! Když budete dodržovat školní docházku a pracovní dobu, pak se s výjimkou víkendů nemusíte vůbec dostat ven za denního světla. Chybí vám tudíž přirozené světlo, které působí příznivě na vylepšení nálady.

Jak opečovat vánoční zranění. A kdy se vyplatí být obezřetný?

Program je nepříjemně napěchovaný - každý večírek, školní představení nebo vánoční nakupování mohou být samy o sobě příjemné, ale když se spojí všechno dohromady, můžete se cítit v časovém presu. To narušuje pravidelné jídlo i spánek a je méně času na odpočinek nebo cvičení, což jsou další způsoby, jak si vylepšit náladu. A stoupá také finanční tlak spojený s náklady na dárky a oslavy.

Krom toho jsou tu ještě individuální důvody. Můžete být introverti, kterým jsou velké shluky lidí nepříjemné. Možná trpíte sezónní afektivní poruchou (SAD), která přichází na podzim a v zimě, a projevuje se zejména extrémní únavou, spavostí a depresemi. V takovém případě vám dá velkou práci vůbec vstát a vyjít z domu, natož nasadit na tváři úsměv.

Možná jste přišli o práci, anebo jste měli poslední dobou velké výdaje, a nakupování dárků je pro vás stresující. Třeba mají lidé, s nimiž obvykle trávíte svátky, letos jiné plány, anebo v nejsmutnějším případě už nejsou mezi námi, a vám se nechce opakovat tradice, které vám je budou jen připomínat.

Pokud patříte mezi pětinu oněch nešťastných, které nadcházející svátky vůbec netěší, existuje několik způsobů, které by vám mohly pomoci vánoční období přežít.

Vánoce se blíží. Připravte si zdobené linecké hvězdičky

Minimalizujte „měl/a bych“. Kdykoli se přistihnete, jak si říkáte, že byste něco měli udělat, pokuste se z toho omluvit nebo najít někoho, kdo se toho zhostí místo vás. Je totiž prakticky jisté, že jde o něco, co děláte jen proto, abyste potěšili ostatní.

Zdraví má přednost

Naučte se říkat „ne“ efektivně. Když nechcete něco udělat a není to naprosto nezbytné, zdvořile odmítněte - a nic nevysvětlujte. Vysvětlení, omluvy a výmluvy jen povzbuzují žádající osobu, aby se vás pokusila argumenty přesvědčit k souhlasu.

Vaše zdraví má přednost. Dostaňte se ven na přirozené světlo, kdykoli budete mít příležitost. Používejte světelné zářiče, zvlášť pokud trpíte SAD. Choďte do postele tak brzy, jak jen je možné.¨Společenské kontakty si plánujte rozumně. Setkávejte se s lidmi, na kterých vám doopravdy záleží, a pokud nemáte rádi davy, dejte si pozor, kolik osob na kterou akci zvete, anebo kolik jich tam má přijít.

Upravte si Vánoce po svém. Pokud se účastníte rodinných Vánoc, rozhodněte se sami, kdy přijedete a odjedete, a sdělte to předem svému hostiteli či hostitelce. Pokud je budete trávit sami, zapomeňte na tradici a udělejte něco, co jste vždy chtěli udělat. Když budete dělat vlastní rozhodnutí, budete mít pocit, že máte všechno více pod kontrolou.

Autor:
Témata: Vánoce, Vánoce, svátek

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...