Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Co ženy chtějí? V sexu touží po volnosti a něze

Sex - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Základní fakta jsou taková: 3404 heterosexuálních žen ve věku od 15 do 80 let (s průměrným věkem 35 let), vdaných nebo žijících s partnerem, vyplnilo online dotazník s podrobnostmi o nejintimnějším aspektu svého života - sexualitě.

Rok poté, co byla na stejné téma zveřejněna studie o mužích nazvaná Les Hommes, le sexe et l'amour (Muži, sex a láska), obrátil francouzský psychiatr a sexuolog Philippe Brenot pozornost k ženské sexualitě. S pomocí odpovědí na 200 otázek zveřejnil svá zjištění coby Les Femmes, le sexe et l'amour (Ženy, sex a láska). S informací přišel francouzský list Le Monde.

Informace vhodné i pro muže
Publikace o 300 stránkách naplněná posudky, komentáři a statistikami, je především určena ženám, ale Brenot radí jejich partnerům, aby si ji přečetli také. Zjištění se někdy mohou zdát být protichůdná, ale rozhodně jim nechybí autenticita.

Pár příkladů pro představu

Mezi řadou prohlášení je například i to, které napsala třiadvacetiletá Lucia: "Miluju vzrušující sex a pocity vyjádřené slovy a něhou." Osmadvacetiletá Karine uvedla: "Miluju, když se můžu celá vzdát, naprosto odevzdat své tělo partnerovi, miluju když vidí, jak ztrácím kontrolu pod jeho laskáním." Co vzrušuje šestačtyřicetiletou Anais: "Přechody mezi něhou a divokostí." A třicetiletá Laurence přiznala: "Ráda bych prožívala náš sexuální vztah intenzivněji."

Ovšem hlavní podstatou, která z průzkumu vyplynula napříč všemi jednotlivostmi a preferencemi, je skutečnost, že ženy jsou svobodné. "Mnohem volněji mluví o svých touhách, o potěšení, o soukromých praktikách," napsal Brenot. "Užívají si vlastní sexualitu mnohem otevřenějším způsobem. To je velká změna," dodal.

Ženy mluví bez zábran o svých sexuálních hračkách, o vibrátorech, o svých fantaziích a představách, praktikách a preferencích. A platí to pro všechny generace včetně žen, které prožily roky, během nichž prošly postupným osvobozováním až ke svobodě. Nebojí se říct, nač myslí včetně toho, co by rády zažily a přivodily si tím větší potěšení.

Protože druhým závěrem vyplývajícím ze studie je skutečnost, že navzdory všem změnám v ženské sexualitě je ne vždy dosaženo uspokojení. Ačkoli 74 procent dotazovaných žen uvedlo, že nemají potíže zažívat touhu a vzrušení, jen 16 procent pokaždé dosáhne vyvrcholení, 55 procent pak často, 21 procent jen zřídka a zbylé nikdy.

Pokud jde o "poprvé", pak u žen se jen stěží zapíše mezi nejnezapomenutelnější příjemné zážitky. Na rozdíl od 76 procent mužů, kteří měli při prvním sexu orgasmus, uvedlo 42 procent žen, že "to šlo dobře".

Což je poměrně neurčité vyjádření s ohledem na mimořádnost situace. Ovšem pro ty ostatní je to jednoduše jen nepříjemná vzpomínka.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to pro ně bolestivé, protože ono 'poprvé' je zvykem idealizovat, a v konečném důsledku to může být velké rozčarování. Přinejmenším u třetiny žen to ovlivní celý jejich pohlavní život," uvedl psychiatr. "Když je sex spojován s výkonností a orgasmus se stává prioritou, pak ženy cítí vinu, že nejsou jednou z těch spokojených a uspokojovaných žen, o nichž píší trendy magazíny. A cítí se kvůli tomu mizerně." A co je ještě znepokojivější, dodal Brenot, je skutečnost, že nevyvrcholení ženy vede čím dál tím častěji k rozvodům nebo rozchodům. Muži jednoduše chtějí, aby jejich partnerky byly uspokojovány, uvedl Brenot.

Orgasmus - ilustrační foto

Pozitivní je naopak skutečnost, že masturbace už není potěšením s nálepkou provinilosti. Téměř 68 procent dotázaných žen uvedlo, že už vyzkoušely uspokojit samy sebe. Podle Brenota je masturbace klíčová, aby se žena naučila poznat sebe samu, a vede ke zdravému pohlavnímu životu.

Prostřednictvím autoerotiky se ženy dokážou naladit na stejnou vlnu jako jejich partner a založit trvalý vztah," napsal Brenot. "Problém je, že si ženy dělají starosti, jestli vůbec mohou masturbovat, když mají partnera!" Podle průzkumu zhruba 26 procent masturbuje pouze jednou měsíčně a 15 procent nikdy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Pokud jde o to, co ženy vzrušuje a vzbuzuje jejich touhu, zmiňuje studie sny, fantazie a očekávání - to všechno jsou myšlenky, které jsou "stimulační, pokud ne přímo nezbytné pro zdravý sexuální život", uvedl sexuolog. Co je správně naladí? V první řadě reagují na laskání a něhu partnera. Touha je uvnitř každé ženy, ale může ji zahnat agresivní nebo příliš chvatný přístup, projevy špatné nálady, případně hrubé nebo netaktní chování.

"Všeobecně a vyjma případů sexuální dysfunkce platí, že dvacetiletý muž dosáhne erekce za deset vteřin. Pro ženu to není totéž, ta potřebuje něhu a laskání, u ní trvá, než touha a vzrušení zesílí. To skutečně nejsou rozmary ani vrtochy. Je to realita ženské intimity," dodal Brenot.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!