Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Co lidé zapomínají v pražské MHD? Tašky, vysvědčení i zvířata

Pražská hromadná doprava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská hromadná doprava | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Lidé stále častěji něco zapomínají v pražských tramvajích, autobusech a metru. Jde zejména o tašky, batohy a kabelky, před prázdninami řidiči v dopravních prostředcích mnohdy ale nacházejí i žákovské knížky a vysvědčení. Informovala o tom mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

Pokud se o věci nikdo nepřihlásí, jsou jednou týdně posílány do kanceláře ztrát a nálezů, kterou provozuje pražský magistrát v ulici Karolíny Světlé 5 v Praze 1.

ČTĚTE TAKÉ:

Dopravní podnik loni evidoval 2242 ztrát, v letošním prvním pololetí jich už bylo 1511, z toho 455 vráceno.

Co dělat v případě ztráty

Dopravní podnik v případě ztráty v dopravním prostředku radí, aby cestující co nejdříve volali na informační linku 296 191 817. Pokud naopak něco najdou, mají věc odevzdat přímo řidiči tramvaje nebo autobusu a v metru dozorčímu stanice. Mohou ji odevzdat i ve ztrátách a nálezech v ulici Karolíny Světlé.

Šanci na vrácení ztracených předmětů má podle dlouhodobých statistik zhruba třetina cestujících, sdělila Řehková.

Mezi ztracenými věcmi jsou podle ní zejména zavazadla a oblečení, výjimkou nejsou ale ani živá zvířata. Například řidič autobusu číslo 124 před časem našel ve voze přepravku s fretkou a řidič z linky 197 živé morče.

K nejzajímavějším nálezům podle mluvčí patří divadelní kostým, advokátní talár, berle, stojan na noty a přenosná lednička. Cestující ve vozech hromadné dopravy nechávají i hudební nástroje, jde prý o například o flétny, výjimkou ale nebyl ani buben. Loni někdo nechal v tramvaji dokonce demižon se slivovicí, jeho majitel se o něj nepřihlásil. Jedna cestující nedávno nechala ve voze peněženku s 15 000 korunami určenými na nedoplatek za plyn, který jela zaplatit. Řidič jí nalezenou peněženku s penězi vrátil, uvedla mluvčí.

Vliv ročního období

Skladbu ztracených věcí výrazně ovlivňuje roční období. V zimě cestující ztrácejí hlavně šály, čepice a rukavice a před prázdninami žákovské knížky a vysvědčení. Nejvíce zapomnětliví jsou lidé v autobusech, následují tramvaje a metro, doplnila mluvčí s tím, že největší šanci na vrácení mají ztracená příruční zavazadla. Naopak nejmenší je u mobilních telefonů.

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...