Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Co lidé zapomínají v pražské MHD? Tašky, vysvědčení i zvířata

Pražská hromadná doprava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská hromadná doprava | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Lidé stále častěji něco zapomínají v pražských tramvajích, autobusech a metru. Jde zejména o tašky, batohy a kabelky, před prázdninami řidiči v dopravních prostředcích mnohdy ale nacházejí i žákovské knížky a vysvědčení. Informovala o tom mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

Pokud se o věci nikdo nepřihlásí, jsou jednou týdně posílány do kanceláře ztrát a nálezů, kterou provozuje pražský magistrát v ulici Karolíny Světlé 5 v Praze 1.

ČTĚTE TAKÉ:

Dopravní podnik loni evidoval 2242 ztrát, v letošním prvním pololetí jich už bylo 1511, z toho 455 vráceno.

Co dělat v případě ztráty

Dopravní podnik v případě ztráty v dopravním prostředku radí, aby cestující co nejdříve volali na informační linku 296 191 817. Pokud naopak něco najdou, mají věc odevzdat přímo řidiči tramvaje nebo autobusu a v metru dozorčímu stanice. Mohou ji odevzdat i ve ztrátách a nálezech v ulici Karolíny Světlé.

Šanci na vrácení ztracených předmětů má podle dlouhodobých statistik zhruba třetina cestujících, sdělila Řehková.

Mezi ztracenými věcmi jsou podle ní zejména zavazadla a oblečení, výjimkou nejsou ale ani živá zvířata. Například řidič autobusu číslo 124 před časem našel ve voze přepravku s fretkou a řidič z linky 197 živé morče.

K nejzajímavějším nálezům podle mluvčí patří divadelní kostým, advokátní talár, berle, stojan na noty a přenosná lednička. Cestující ve vozech hromadné dopravy nechávají i hudební nástroje, jde prý o například o flétny, výjimkou ale nebyl ani buben. Loni někdo nechal v tramvaji dokonce demižon se slivovicí, jeho majitel se o něj nepřihlásil. Jedna cestující nedávno nechala ve voze peněženku s 15 000 korunami určenými na nedoplatek za plyn, který jela zaplatit. Řidič jí nalezenou peněženku s penězi vrátil, uvedla mluvčí.

Vliv ročního období

Skladbu ztracených věcí výrazně ovlivňuje roční období. V zimě cestující ztrácejí hlavně šály, čepice a rukavice a před prázdninami žákovské knížky a vysvědčení. Nejvíce zapomnětliví jsou lidé v autobusech, následují tramvaje a metro, doplnila mluvčí s tím, že největší šanci na vrácení mají ztracená příruční zavazadla. Naopak nejmenší je u mobilních telefonů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.