Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co lidé zapomínají v pražské MHD? Tašky, vysvědčení i zvířata

Magazín

  17:45
PRAHA - Lidé stále častěji něco zapomínají v pražských tramvajích, autobusech a metru. Jde zejména o tašky, batohy a kabelky, před prázdninami řidiči v dopravních prostředcích mnohdy ale nacházejí i žákovské knížky a vysvědčení. Informovala o tom mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

Pražská hromadná doprava foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Pokud se o věci nikdo nepřihlásí, jsou jednou týdně posílány do kanceláře ztrát a nálezů, kterou provozuje pražský magistrát v ulici Karolíny Světlé 5 v Praze 1.

ČTĚTE TAKÉ:

Dopravní podnik loni evidoval 2242 ztrát, v letošním prvním pololetí jich už bylo 1511, z toho 455 vráceno.

Co dělat v případě ztráty

Dopravní podnik v případě ztráty v dopravním prostředku radí, aby cestující co nejdříve volali na informační linku 296 191 817. Pokud naopak něco najdou, mají věc odevzdat přímo řidiči tramvaje nebo autobusu a v metru dozorčímu stanice. Mohou ji odevzdat i ve ztrátách a nálezech v ulici Karolíny Světlé.

Šanci na vrácení ztracených předmětů má podle dlouhodobých statistik zhruba třetina cestujících, sdělila Řehková.

Mezi ztracenými věcmi jsou podle ní zejména zavazadla a oblečení, výjimkou nejsou ale ani živá zvířata. Například řidič autobusu číslo 124 před časem našel ve voze přepravku s fretkou a řidič z linky 197 živé morče.

K nejzajímavějším nálezům podle mluvčí patří divadelní kostým, advokátní talár, berle, stojan na noty a přenosná lednička. Cestující ve vozech hromadné dopravy nechávají i hudební nástroje, jde prý o například o flétny, výjimkou ale nebyl ani buben. Loni někdo nechal v tramvaji dokonce demižon se slivovicí, jeho majitel se o něj nepřihlásil. Jedna cestující nedávno nechala ve voze peněženku s 15 000 korunami určenými na nedoplatek za plyn, který jela zaplatit. Řidič jí nalezenou peněženku s penězi vrátil, uvedla mluvčí.

Vliv ročního období

Skladbu ztracených věcí výrazně ovlivňuje roční období. V zimě cestující ztrácejí hlavně šály, čepice a rukavice a před prázdninami žákovské knížky a vysvědčení. Nejvíce zapomnětliví jsou lidé v autobusech, následují tramvaje a metro, doplnila mluvčí s tím, že největší šanci na vrácení mají ztracená příruční zavazadla. Naopak nejmenší je u mobilních telefonů.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat