Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Co se dá za život stihnout

Jednou z věcí, které byste si neměli nechat ujít, je festival v Rio de Janeiru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednou z věcí, které byste si neměli nechat ujít, je festival v Rio de Janeiru. |

LOSANGELES/PRAHA Poprat se se španělskými býky, zatančit si ve vídeňské opeře, zúčastnit se pouti do Mekky anebo také festivalu marihuanové sklizně v Amsterodamu – to je jen malá ukázka věcí, které by měl člověk před smrtí zažít.

Alespoň podle Dava Freemana, spoluautora knihy „100 věcí, které byste před smrtí měli udělat“ – nekonvenčního průvodce pro cestovatele toužící po dobrodružství. Freemanovi, jehož život byl odrazem fascinující příručky, bylo teprve sedmačtyřicet let, když před pár dny zemřel. Ve svém bytě v Benátkách prý nešťastně upadl a uhodil se do hlavy. O poselství, které náruživý dobrodruh zanechal světu, napsal deník Los Angeles Times. Populární kniha, jejíž podtitul zní „Světové události, které prostě nesmíte zmeškat“, byla ve Spojených státech vydána v roce 1999.

Nikdo nežije věčně
Čtenářům publikace dodnes připomíná, že žádný člověk nežije věčně a neměl by tak promarnit čas sezením u televize. Průvodce skýtá pozvánku na stovku nejrozmanitějších událostí, soutěží, svátků a festivalů, které po světě pořádají lidé různých zájmů, kultur i náboženství. „Naší knihou jsme chtěli lidem říci, že by měli prožívat každý den, jako by byl jejich poslední,“ říká Neil Teplica, který s Freemanem na publikaci spolupracoval.

Sám Freeman prý stihl navštívit polovinu míst, která oba autoři pro průvodce vybrali. „Náš výběr byl založen na touze po dobrodružství,“ vysvětluje Teplica, „nešlo však jen o dobrodružství spojené s fyzickými výkony, ale také o kulturní poznání a duchovní prožitky.“

Dohromady se oba autoři zúčastnili téměř všech popisovaných událostí, mezi nimiž nechyběla soutěž o nejrychlejší šnorchlování v rašeliništi, udílení filmových Oscarů, ba dokonce ani modlitba u jeruzalémské Zdi nářků.

Neobvyklý průvodce se dočkal obliby také díky Freemanovým vtipným grafickým doplňkům. Zavedl vlastní kategorie a vytvořil pro ně symboly, kterými označoval popisované události dle jejich charakteru anebo dle míry nebezpečí.

Dobrodruh s vlastní filozofií
David Stewart Freeman se narodil v roce 1961 a jeho život byl plný plánovaných dobrodružství, ale i nečekaných a šokujících událostí. 11. září 2001 viděl narazit letadla do věží Světového obchodního centra v New Yorku, když v poklidu snídal o několik bloků dál. I to byl jeden z okamžiků, který potvrdil dobrodruhovu filozofii. Vážit si každého dne a prožít jej naplno.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....