Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Copyright na pyramidy

Magazín

  10:38
KÁHIRA/PRAHA - Egypt plánuje vydat zákon, který by umožnil vybírat poplatky od kohokoli, kdo vyrobí kopie starověkých památek a muzejních exemplářů včetně pyramid. Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky v Egyptě Zahí Havás řekl britskému deníku The Guardian, že chce pro svou zemi získat autorská práva na egyptské historické památky.

Hotel Luxor v Las Vegas by musel zcela jistě platit. foto: AFP

S návrhem zákona údajně již souhlasil správní výbor a nyní se jím bude zabývat parlament. V případě, že zákon projde parlamentem, měl by platit pro celý svět.

Havás však nespecifikoval, jakým způsobem bude Káhira postupovat v případě porušení autorských práv. Zákon by měl platit v plném měřítku pro všechny přesné kopie muzejních exponátů, pyramid i sfing pro „komerční použití“. „V případě, že půjde o soukromé užití, budou muset mít objekty zvláštní povolení od egyptské vlády,“ řekl zpravodajskému serveru BBC NEWS.

Havásovy komentáře na toto téma vyšly pár dní poté, co egyptská média zveřejnila smutný fakt, že více turistů zavítá během roku do hotelu Luxor, který je postaven ve tvaru pyramidy a který se nachází v Las Vegas, než do Luxoru samého. Egyptské noviny navrhovaly, aby hotel, který má 4400 pokojů, platil určitou část ze svého zisku městu Luxor.
 
Hotel Luxor s kasinem se honosí vlastním muzeem krále Tutanchamona. Muzeum se prezentuje takto: „V našem muzeu je možné zhlédnout autentické reprodukce největšího archeologického objevu v historii celého světa.“ Součástí výstavy je nejen kopie sarkofágu krále Tutanchamona, ale i mnoho soch, váz, lůžek, košů a hrnčířských skvostů z hrobky, která byla objevena v roce 1922.

Havás ovšem nepohlíží na hotel Luxor jako na kopii egyptské pyramidy - zařízení a vzhled hotelu podle něho totiž souvisí s interiérem opravdové pyramidy pouze vzdáleně. „Zákon by však neměl bránit umělcům, aby znázorňovali památky nebo historické pamětihodnosti, pokud ovšem nepůjde o přesné kopie,“ dodal.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat