1. července 2011 7:25 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čtení na léto? Stáhněte si knihy zadarmo

Čtenářka elektronických knih na pláži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtenářka elektronických knih na pláži | foto: Reprofoto

PRAHA Pro mnoho lidí patří neodmyslitelně k létu čtení dobré knížky. Řada knihoven ovšem přechází do omezeného prázdninového provozu a milovníci literatury si tak musejí pečlivě ohlídat, kdy je jejich pobočka otevřená. Městská knihovna v Praze ale přichází se zajímavou novinkou - stahování elektronických knih zdarma.

Obliba čteček elektronických knih prudce roste a Městská knihovna v Praze vychází tomuto trendu vstříc. Na iPady, Kindle nebo malé netbooky si můžete stáhnout díla Karla Čapka nebo třeba Jana Amose Komenského. A to úplně zdarma.

Knihovna nabízí volně ke stažení přes 180 knih. Většinou se jedná o díla volně přístupná podle autorského práva. Ale jsou i výjimky, například příběhy Sherlocka Holmese v českých překladech ze sedmdesátých let.

Čtečky k zapůjčení

Vedle případů anglického detektiva nabízí knihovna kompletní dílo Karla Hynka Máchy, Boženy Němcové nebo Karla Čapka. Každý týden se bude seznam rozšiřovat o pět nových titulů.

Pražská knihovna spustila vlastní portál na adrese E-knihy.cz, který nabízí pohodlné vyhledávání v databázi elektronických textů.

E-KNIHY ZDARMA KE STAŽENÍ

Těm, kteří by si rádi čtečku e-knih pořídili, ale nemohou se rozhodnout, jaká by jim nejlépe vyhovovala, nabízí pražská knihovna také možnost si jednu půjčit na 14 dnů domů. Na výběr jsou tři typy v pobočce na Smíchově v Domě čtení v Ruské ulici.

Zavřené knihovny

Milovníci literatury ocení knihy ke stažení zejména o prázdninách, protože knihovny a čítárny v létě omezují svůj provoz.

"Přibalit si do prázdninového zavazadla něco ke čtení je pro mnoho lidí naprostá samozřejmost. Ti, co výběr nechali na poslední chvíli, mohou i o prázdninách knihovny navštívit, i když jen v omezené provozní době," uvedla Lenka Hanzlíková z Městské knihovny v Praze.

LETNÍ PROVOZ

Čtenáři musí s kratší provozní dobou pražské městské knihovny počítat od 2. července do 28. srpna. V Ústřední knihovně na Mariánském náměstí bude zcela uzavřena čítárna a nebude se půjčovat v sobotu. Nejmenší pobočky budou mít otevřeno jen jeden den v týdnu.

mevMartin Nevyhoštěný

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz