Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čtvrtina Češek se při sexu s novým partnerem nechrání

Kondomy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kondomy | foto: shutterstock.com

PRAHA Při prvním pohlavním styku s novým partnerem nepoužila žádnou antikoncepci téměř čtvrtina českých žen ve věku 15 až 29 let. Víc než čtvrtina použila antikoncepční pilulky, 40 procent kondom. Na přerušovanou soulož spoléhá devět procent žen. Vyplývá to z aktuálního výzkumu sexuálního chování v ČR.

"Výsledky průzkumu jsou alarmující, čísla jsou hodně vysoká. Mladí lidé jsou buď příliš sebevědomí a vědomě podceňují rizika nechráněného sexu, nebo se bojí o tématu antikoncepce hovořit, aby o partnera, partnerku nepřišli," tvrdí ředitelka Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Zuzana Prouzová.

Potratů mírně přibylo

V ČR bylo loni hlášeno 25.760 umělých přerušení těhotenství (z 41.446 potratů), což je deset umělých přerušení těhotenství na 1000 žen v plodném věku.

Představuje to sice mírné zvýšení počtu oproti předloňsku, avšak od počátku 90. let umělá přerušení těhotenství klesají.

Celosvětově měla někdy nechráněný sex třetina mladých lidí, pětina lidí přiznává, že spolehlivé metody antikoncepce neužívá. Tvrdí to mezinárodní průzkum, který v 18 zemích zjišťoval sexuální chování více než 6000 lidí ze všech kontinentů vyjma Afriky.

Pohlavní styk bez antikoncepce měla rovněž třetina Evropanů. Třicet pět procent Evropanů považuje přerušovaný styk za spolehlivou metodu antikoncepce, 16 procent na ni při styku spoléhá. Kondom používá 80 procent mladých Evropanů, 40 procent pak hormonální antikoncepci.

Ročně na světě otěhotní přes 200 milionů žen, třetina z těchto těhotenství je neplánovaná. Podle průzkumu třetina mladých nemluvila před prvním stykem o antikoncepci se svým prvním partnerem. Přitom polovina mladých věří, že jsou o antikoncepčních metodách dobře informováni.

Odborníci vyzvali, aby mladí hovořili o antikoncepci se svým partnerem či vrstevníky. V rámci Světového dne antikoncepce, který připadá na sobotu, je má ke komunikaci a získávání informací o antikoncepci motivovat také tým bloggerů prostřednictvím sociálních médií, jako je například Youtube nebo Facebook.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!