25. listopadu 2011 19:07 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čtvrttunová žena porodila šestikilového cvalíka

Novorozenec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozenec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN V berlínské nemocnici Charité se normálním způsobem narodil chlapec vážící šest kilogramů. Rodiče mu dali jméno Jihad (Džihád, tedy Svatá válka). Jde o 14. dítě čtyřicetileté matky, která sama váží 240 kilogramů.

Oznámilo to dnes vedení nemocnice s tím, že jde zřejmě o nejtěžší dítě přivedené na svět přirozenou cestou v celém Německu.

"Podle našich rešerší se v Německu nikdy předtím nenarodilo tak těžké dítě bez císařského řezu," řekl podle DPA primář porodnice Wolfgang Henrich.

Průměrná váha novorozenců se pohybuje kolem 3,5 kilogramu, dodal.

Přesto ale v posledních letech porodní váha dětí ve střední Evropě vzrůstá a cvalík Jihad je tak "v trendu". Bezprostřední příčinou jeho mimořádné váhy je však to, že matka vážící 240 kilogramů měla takzvanou těhotenskou cukrovku. Bez stravovací disciplíny totiž toto onemocnění často způsobuje velmi vysokou porodní váhu dítěte.

Porod trval sedm hodin

"Dítě si v děloze vytváří velmi mnoho tuku, protože jeho slinivka musí produkovat mnoho inzulínu," vysvětluje Henrich. Dítě se sice jen velmi zřídka samo rodí jako diabetik a může se po porodu postupně zotavit.

"Později však mají takové děti sklon k nadváze, a tak podporuje vznik cukrovky," dodal lékař.

Přirozený porod proběhl v úterý zcela bez komplikací, trval sedm hodin.

ČTĚTE TAKÉ:

Lékaři sice matce Elfi Yaghiové navrhli císařský řez kvůli riziku, že příliš velké dítě může v rodidlech při normálním porodu uvíznout. Žena to ale odmítla s argumentem, že už předtím bez problémů porodila tři děti s váhou nad pět kilo. Jihad má devět bratrů a čtyři sestry.

"Pro ženy s velkou nadváhou je ale i císařský řez vysoce rizikový," řekla DPA Waltraut Merzová, porodní primářka univerzitní nemocnice v Bonnu. Porod korpulentního dítěte přirozenou cestou naproti tomu vyžaduje určité rozměry matčiny pánve. "Je to kostěná struktura, a její ohebnost má prostě své meze," zdůraznila Merzová.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!