Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtyři klisny koně Převalského už míří do Mongolska

Magazín

  15:25
ČR/MONGOLSKO - Armádní letecký speciál odstartoval z Prahy, aby do Mongolska převezl čtyři koně Převalského z pražské zoologické zahrady. Start dopravního letadla CASA se vzácným nákladem na palubě provázel značný zájem médií.

S dvěma mezipřistáními by vzácní koně měli na palubě letounu strávit zhruba 18 hodin. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ředitel zoo Miroslav Bobek uvedl, že se těší, až transport koní úspěšně skončí. Obavy měl pouze ze špatného počasí, které by celou akci mohlo o několik hodin protáhnout. I s dvěma mezipřistáními by vzácní koně měli na palubě letounu strávit zhruba 18 hodin.

cestu připraveny pytle s mrkví, seno a vodu.Dopoledne z kbelského letiště odstartovala výprava českých sportovců, kteří zamířili na Olympijské hry do Londýna. Bobek cestu koní Převalského do Mongolska významem přirovnal k "olympiádě" zoologických zahrad.

PSALI JSME

Přeprava koní Převalského začala v sedm hodin ráno, kdy byli naloženi do nákladního vozu, který je převezl z aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově na vojenské letiště v Praze - Kbelích. Koně byli přepravovaní ve speciálních dřevěných bednách. Na palubu letounu každou z nich dopravilo šest zaměstnanců zoologické zahrady.

Pražská zoo vybrala kromě uvedených koní i několik náhradních kusů, které by letěly v případě, že by původní zvířecí "cestovatelé" nemohli z nějakého důvodu na palubu. Nakonec však letí ti koně, kteří byli vybráni.

Jsou jimi tříleté klisny Anežka a Xara, čtyřletá Greta a pětiletá Spela. Spolu s nimi jsou na palubě armádního speciálu ředitel zahrady Bobek, veterinář Roman Vodička a kurátor kopytníků Jan Marek. Veterinář bude zvířatům po dobu letu podávat sedativa. Letoun po cestě čekají dvě mezipřistání v ruských městech Kazaň a Novosibirsk.

Věděli jste, že...

Kůň Převalského byl pojmenován po jeho objeviteli Nikolaji Przewalském, ruském plukovníkovi a kartografovi, který v roce 1879 objevil stáda těchto dosud nepopsaných stepních koní na okraji pouště Gobi. Do poloviny 19. století věděli o tomto divokém koni jen tamější mongolští kočovníci, od kterých Przewalski získal alespoň kůži jednoho z divokých koňů, kterou si s sebou odvezl do Moskvy. Tam ji prozkoumal přírodovědec Poljakov, který na základě pozorování zaznamenal znaky nového divokého koně a nazval jej po jeho objeviteli.

Po přistání 200km cesta do parku

Po přistání v mongolském Bulganu bude koně čekat ještě zhruba dvousetkilometrová cesta auty do národního parku Gobi B. Hned po příjezdu do parku budou klisny vypuštěny do ohrady.

Transportem pražská zoo navazuje na loňskou akci, kdy do pravlasti koní Převalského zoo poslala tři klisny a jednoho hřebce. Transport se zdařil, dvě klisny už v Mongolsku přivedly na svět hříbata. Přispějí tak k návratu posledního divokého koně do přírody.

Čtyři mladé klisny, které do Mongolska míří nyní, mají posílit tamní stádo, jež utrpělo velké ztráty v drastické zimě let 2009 až 2010. Před ní čítala gobijská populace přes 150 koní, poté jejich počet klesl na pouhých 49.

Podle Bobka znamená převezení čtyř koní z Evropy do jejich původní vlasti důležitý krok pro zdravý rozvoj tamní populace.

Ve volné přírodě byl kůň Převalského - poslední divoký kůň vůbec - vyhuben před 40 lety. Pro historii koní Převalského má v tomto ohledu jedinečný význam místo, kam letošní čtveřice míří. Právě z Gobi B se koně Převalského dostali na začátku 20. století do Evropy a právě tam byl poslední divoký kůň spatřen.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,