Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čtyři roky ve válečných zónách. Podívejte se na unikátní fotografie ze Sýrie a Iráku

Ahmed na ulici před domem v centru Aleppa, kde s rodiči žije | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ahmed na ulici před domem v centru Aleppa, kde s rodiči žije | foto: Ve válce/Lenka Klicperová, Markéta Kutilová

Válku v Sýrii a Iráku se novinářky a fotografky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová snaží mapovat od roku 2014. Ne z pohodlí domova, ale přímo z místa. Během čtyř let podnikly několik cest do válečných oblastí Iráku a sedm společných cest do Sýrie. Tak vznikla kniha Ve válce plná mimořádných fotografií a příběhů.

Nové obyvatelky tábora Ain Issa
Rehabilitační centrum v Aleppu vrací hendikepované znovu do života


Za tu dobu jsme mluvily se stovkami civilistů, bojovníků i bojovnicemi. Strávily mnoho dní přímo na frontových liniích. Za ty čtyři roky se válka s Islámským státem a válka v Sýrii staly naší obsesí. Čím více konfliktu rozumíte a rozmotáváte jeho nitky, tím více vás pohlcuje. Je to jako chobotnice, do jejíchž spárů jsme se dostaly. To jsme si poprvé uvědomily v hotelovém pokoji v Bejrútu, kde jsme přenocovaly při návratu v režimní části Sýrie. Celou noc jsme seděly, debatovaly, dohledávaly fakta na internetu. Začalo nám docházet, že tohle je skutečná chobotnice. A největší adrenalin je rozplétat její chapadla. 

Velmi rychle jsme pochopily , že i v této složité válce jde primárně o to stejné, o co ve všech válkách v historii lidstva. O moc, vliv, zdroje a Boha. Ale o toho ze všech nejméně. Nic nového. Nové je ovšem to, že celý svět tuto válku sleduje on-line. Každý se cítí být na nějaké straně, které fandí. Každý podléhá propagandě jedné z válčících stran. Každý chce slyšet, že nějaká strana je ta dobrá, ta správná, ta, které se mají držet palce. Jenže v syrské válce žádná taková není. 

Pochopily jsme ale základní věc. Že o co v této válce vůbec nejde, jsou civilisté Obyčejní lidé, kteří jsou jen figurkami na šachovnici. Ty je nutné v zájmu vyšších cílů buď přesouvat nebo likvidovat. Ve skutečnosti ale nezajímají vůbec nikoho z těch, kdo tuto válku financuje a kdo ji vede. Během našich cest do Sýrie jsme byly překvapeny, jak moc jsou lidé válkou unaveni a jak moc se jich vysoká politika vlastně netýká. Oni válku nechtěli, oni ji nerozpoutali, oni ji nefinancují. Oni jí jen trpí. 

Předmluva novinářek a fotografek Markéty Kutilové a Lenky Klicperové Z knihy Ve válce. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.