13. listopadu 2007 11:28 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Da Vinciho hudební šifra

Ruce Ježíše, apoštolů a bochníky chleba představují noty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruce Ježíše, apoštolů a bochníky chleba představují noty. |

ŘÍM Tajemný obraz, který proslavil bestseller Šifra mistra Leonarda, je opět středem zájmu. Podle posledního zkoumání díla do něj umělec ukryl hudební poselství. Tvrdí to alespoň italský muzikant a počítačový expert Giovanni Maria Pala, který prý skryté da Vinciho hudební poselství ve slavném díle dekódoval. „Zní to velmi slavnostně, skoro jako requiem,“ řekl Pala deníku The Daily Telegraph.

Malba, která od 15. století zdobí jednu ze stěn jídelny kláštera Santa Maria delle Grazie v Miláně, zachycuje Krista večeřícího u velkého stolu s 12 apoštoly v okamžiku, kdy již ví, že bude jedním z nich zrazen.

Pětačtyřicetiletý Pala začal obraz zkoumat v roce 2003 poté, co se ze sdělovacích prostředků dozvěděl, že podle některých vědců ukryl umělec a vynálezce da Vinci do svého díla hudební skladbu. „Pak už jsem o tom nikdy neslyšel. Jako hudebník jsem do toho chtěl proniknout hlouběji,“ řekl Pala agentuře AP. V knize La Musica Celata (Skrytá hudba), jež vyšla minulý pátek v Itálii, vysvětluje, jakým způsobem interpretoval různé křesťanské symboly v obraze jako hudební stopy. Nejprve prý zjistil, že když nakreslí pět linek notové osnovy přes obraz, představují bochníky chleba na stole stejně jako ruce Ježíše a apoštolů noty. V řeči křesťanské symboliky znamená chléb tělo Kristovo a ruce se používají k žehnání jídlu. Noty však nedávaly žádný smysl, dokud si Pala neuvědomil, že musí číst „partituru“ zprava doleva, způsobem, jakým psal sám Leonardo. Z obrazu též údajně vyčetl, jaké má mít skladba tempo a délku not.

Výsledkem je podle něho čtyřicetivteřinový „hymnus oslavující Boha“. Kus prý nejlépe vyzní při hře na píšťalové varhany, které se za da Vinciho nejčastěji používaly k interpretaci duchovní hudby.

Alessandro Vezzosi, expert na Leonarda a ředitel da Vinciho muzea v umělcově rodném městě, říká, že Palaovu hypotézu sice ještě neprostudoval, ale připadá mu pravděpodobná. Podle něj se již dříve spekulovalo o tom, že ruce apoštolů mohou být i notovým zápisem gregoriánského chorálu, ale bochníky chleba jako možná hudební znaménka ještě nikdo nezkoumal. Vezzosi poznamenal, že da Vinci byl v hudbě vzdělaný. Jeho zápisy obsahují hudební rébusy, které se musejí číst zprava doleva.
lk, čtk

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz