Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak v Jižní Koreji vydělat 100 tisíc týdně? Přejídejte se před webkamerou

BJ Fitness Fairy sní jídlo pro celou rodinu a platíte vy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BJ Fitness Fairy sní jídlo pro celou rodinu a platíte vy | foto: BJ Fitness Fairy

SOUL Jak moc může být zajímavé pozorovat osamělého jedlíka, jak se hodiny a hodiny nacpává k prasknutí? Pro početnou jihokorejskou komunitu opravdu hodně, jak dokazuje rozmach online přenosů jedlických orgií, které sledují tisíce lidí.

Bývalá kulturistka vystupující pod profesionálním jménem BJ Fitness Fairy je jednou z těch, kdo se přihlásili na webovou stránku Afreeca TV, která jim umožňuje spojit se s online komunitou dychtící sledovat jejich noční přejídání, napsal internetový server Daily Mail.

Tato štíhlá mladá žena tráví každou noc několik hodin před webovou kamerou, zatímco na jedno posezení skonzumuje tolik jídla, které by stačilo pro tříčlennou domácnost. „Fanoušci jedí v duchu se mnou, zprostředkovávám jim ten zážitek, zatímco do sebe cpu tři celé pizzy a tři smažená kuřata.“ Za vysílání svého přejídání může BJ Fitness Fairy vydělat v přepočtu až 4000 dolarů týdně (asi 95 500 korun). Ale podle odborníků tento trend známý pod označením mukbang není určený primárně jen k vydělávání peněz - může být příznakem všeobecně rozšířené osamělosti.

Nadšenec pro mukbang, který se k serveru přihlašuje jako Champ Yang, řekl, že ekonomický pokles a zvýšení nezaměstnanosti se postaraly o to, že mnoho mladých Jihokorejců žije, vaří a stravuje se o samotě. Online jídlo je pro tyto jedince možností, jak zažít tradičnější a společenštější setkání u jídla.

„Jídlo je pro nás lékem proti opravdovému životu“

„V osamělých domácnostech musí vařit jen sami pro sebe, a tak se cítí příliš sami,“ řekl. „Když se dívají na mukbang, je jim příjemně. Jídlo je způsobem úniku z opravdového života. To jídlo je pro nás lékem.“ Jedlíci, jako je BJ Fitness, cvičí zhruba pět hodin denně, aby si uchovali štíhlou postavu. Ale mnozí lékařští experti už vyjádřili obavu ze zdravotního dopadu konzumování tak velkého množství jídla.

Je známo, že přejídání způsobuje celou škálu zdravotních komplikací včetně obezity, cukrovky a srdečních chorob. Gabie Kooková, finalistka jihokorejské verze televizní soutěže MasterChef souhlasí, že mukbang - složenina z korejských slov jíst a vysílat - je pro jedlíky „krajně nezdravý“ trend.

Ovšem pro ty, kdo se na něj dívají, podle ní může mít pozitivní dopad. „Pokud jde o diváky, duševně je uspokojuje a zanechává je psychicky plné. Někteří tvrdí, že jim to pomáhá dodržovat dietu,“ řekla.

BJ Fitness Fairy k tomu dodává, že nijak nepodporuje lidi, aby žili nezdravě - a její fanoušci to podle ní také tak vnímají. Svými nahrávkami jim jen umožňuje prožít si zprostředkovaně svou gastronomickou fantazii. „V Jižní Koreji nám velmi záleží na vzhledu,“ řekla. „Ženy chtějí zůstat štíhlé.“ Kvůli značnému množství kalorií, které během jedné večeře spořádá, musí BJ Fitness Fairy značně omezit příjem jídla po zbytek dne. Mimo kameru tato drobná dívka jí jen jedno jídlo - a to se skládá z ovoce a proteinového koktejlu.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!