14. srpna 2016 11:07 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dala si dvě skleničky a pak řídila, švédská ministryně rezignovala

Švédská ministryně pro vyšší vzdělávání Aida Hadžialičová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská ministryně pro vyšší vzdělávání Aida Hadžialičová. | foto: TT News Agency/ Vilhelm Stok stad

STOCKHOLM Švédská ministryně pro vyšší vzdělávání Aida Hadžialičová v sobotu rezignovala na svůj post v menšinové vládě premiéra Stefana Löfvena poté, co ji policejní hlídka během silniční kontroly usvědčila z řízení pod vlivem alkoholu.

Policisté ministryni naměřili 0,2 promile alkoholu v krvi, Hadžialičová pak přiznala, že za volant usedla po vypití dvou sklenek vína.

„Byla to největší chyba mého života... a přebírám za ni odpovědnost. Oznamuji proto svou rezignaci na funkci ministryně,“ řekla 29letá politička na tiskové konferenci. „Chápu, že jsem řadu lidí zklamala. Jsem na sebe naštvaná a hluboce toho lituji,“ dodala.

Policie zastavila Hadžialičovou ve čtvrtek večer v přístavním městě Malmö. Naměřených 0,2 promile alkoholu v krvi je přesně tím množstvím, které už švédské zákony netolerují. Politička proto téměř jistě přijde o řidičské oprávnění a hrozí jí až šest měsíců vězení.

Hadžialičová se narodila v Bosně a do Švédska se dostala spolu s rodiči v roce 1992, kdy jí bylo pět let. Vystudovaná právnička je členkou sociální demokracie a do vlády byla jmenována před dvěma lety jako vůbec první muslimka v historii země.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz