1. dubna 2016 12:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Další čínská akvizice. Strahovský klášter nahradí želva, sídlo šaolinských mnichů

Český prezident Miloš Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Podle expertů jsou reálné výsledky čínské vrcholné návštěvy spíše chabé. Jak však praví staré čínské přísloví, důležité věci se skrývají pod hladinou, a když je čas, vykvete z bahna květ krásného leknínu.

Za takový rozkvétající květ lze považovat zatím tajný plán na zřízení Nebeské akademie meditačních bojových umění v klášteře na Strahově. Krycí název Nefritová želva.

Zájem Číňanů o přestavbu kláštera v akademii byl pravým důvodem jinak nelogické návštěvy Strahovské knihovny, při níž prezident Zeman tvrdil, že chce čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi ukázat rukopis Dalimilovy kroniky, o kterou prý čínský host projevil zájem. Průhledná záminka měla zastřít skutečnost, že šlo o obhlídku objektu a o přípravu na jeho převzetí.

Podle uniklých informací plán počítá s tím, že na kopci nad Prahou vyroste na hřbetě želvy obří pagoda, která bude dominantou pražského horizontu. Staré barokní budovy konventu budou upraveny tak, aby už více nepřipomínaly klášter Potála v tibetské Lhase, neboť to u Číňanů vzbuzuje nepříjemné pocity.

„Počítá se s obří budovou ve tvaru želvího krunýře s pagodou na vrcholu. Trochu ji už připomíná vaše Petřínská rozhledna, takže to nebude zas tak velká změna. Ale tahle bude asi desetkrát větší a barevnější. Má to samozřejmě hlubší význam: vesmírná želva podle čínské mytologie nese celý kosmos. Přestavíme vám to tady podle principů nebeské rovnováhy. Bude to pobočka říše středu, která samozřejmě zůstane u nás,“ nechal se slyšet jeden z mandarínů, kteří navštívili Prahu.

Základem jsou lampiony

„Základem čínské kultury a estetiky jsou lampiony,“ nechal se slyšet jiný vysoce postavený Číňan. „Kde jsou lampiony, tam se dobře daří. Máme velké plány s investicemi do lampionů. Rozsvítíme jimi Prahu a pak i další evropská města. Všude budou svítit lampiony. Vydáme se podél nich na společnou cestou.“

Současní obyvatelé kláštera, premonstráti, si budou moci vybrat, zda se nechají přeškolit v kurzech bojových umění, nebo klášter opustí, ať dobrovolně, či nikoli. „Máme s tím dobré zkušenosti,“ svěřil se, ve zjevné narážce na 50. léta, prezident Zeman čínskému hostovi, který dal úsměvem najevo, že oni také.

Akademii, která na novém čínském Strahově vznikne, povedou prověření šaolinští mniši. Původně to byli sice buddhisté, již dávno ale přijali, byť po jistém nátlaku, který většina nepřežila, za své učení kormidelníka Maa, takže nyní jde o zcela spolehlivé kádry. Oproti klasickým šaolinům s copy a v halenách nosí tito civilní oblečení, standardní sestřih a poznají se navzájem podle červené kuličky, kterou převalují v ústech. Šaolini, kteří odešli po kulturní revoluci do exilu a tyto rudé neuznávají, o nich mluví jako o dutých melounech, líných pandách, ba o želvích varlatech, což je vůbec nejhrubší možná čínská nadávka.

Je málo známou skutečností, že příslušný výcvik na Svatém vrchu, sídle šaolinů, absolvoval i prezident Si. Je držitelem Řádu rudého draka, jejž obdržel za výcvik palácových psíků. Velkou vážnost mu přineslo i to, že umí pouhou jehlou propíchnout balonek za silnou tabulkou skla a zvládne si zalomit natřikrát nohu za hřbet, a přitom se nepřestane tajemně usmívat či recitovat Lao-c’.

Dle spolehlivých informací byla velká část doprovodu prezidenta Si složená právě z těchto stranických mnichů. Během večeře na čínskou počest předváděli českým hostitelům některé své dovednosti, například udělat stojku a vysrknout nudlovou polévku z misky ležící na zemi. Nebo žonglovat s lahví rýžové kořalky na nose a hrát přitom na strunný nástroj revoluční skladbu o útrapách při Dlouhém pochodu.

Nekonečný pohyb hlavou

Když se pokoušeli něco předvést Češi, nedopadlo to dobře. Vodky vypité na ex nemohly konkurovat čínským kouskům a brzy i nejsilnějším českým pijákům došly síly. Vrcholem večeře bylo, když šaolinští mniši postupně rozbíjeli tlusté ebonitové tyče o hlavu mluvčího Jiřího Ovčáčka, který držel a držel. Z toho lze soudit, že Ovčáček již výcvik absolvoval a je tajným mnichem s velkým posláním. Stane-li se vám, že se s ním potkáte, bez obav a váhání o něj zkuste něco přerazit. Je to bezpečné a nestane se nic.

Prezident Zeman je sám velký příznivec orientální meditace a duchovních cvičení. Je schopen dlouhé minuty zadržovat dech, nasávat vůni vonných tyčinek a pak ji do okolí šířit prouděním vzduchu z uší. Zvládne též pohybovat hlavou tak pomalu, že pohyb nelze běžným okem zachytit.

Je v těchto věcech spíše samouk, nejvíce duchovních cvičení prováděl na Vysočině, kde vlivem jeho spirituální radiace zmizeli z okolí jeho chalupy jedovatí hadi a nejedlé houby se proměnily v jedlé. Po vzoru zakladatele kung-fu, ctěného Bódhidharmy, byl schopen tři roky hledět na jednu prasklinu ve zdi a pak sedm let sedět v jedné pozici jen v bederní roušce. Tím mohutně zesílily jeho fyzické i duševní schopnosti, které mu slouží k práci na rozkvětu národa.

Pokud jste dočetli až sem, podívejte se na datum v záhlaví serveru Lidovky.cz.

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.