23. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dán hodil do kontejneru tři miliony korun

Kontejner na oblečení - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontejner na oblečení - ilustrační foto | foto: www.praha15.cz

Nezvykle velkoryse a zároveň originálně se projevil neznámý Dán nebo Dánka, který vhodil do dárcovského kontejneru Červeného kříže na použité oblečení několik obálek s penězi v celkové výši jeden milion dánských korun (asi 3,3 milionu Kč) jako dar na charitu.

Její pracovnice v obci Jyderup v provincii Vestsjalland, které později obsah kontejneru třídily, nevěřily vlastním očím, napsala agentura DPA.

"Červenému kříži od anonymního dárce. Uspořeno za 40 let," stálo na jedné z deseti obálek, do nichž byly rozděleny velké bankovky.

Mluvčí dánského Červeného kříže Julie Lorenzenová nález potvrdila. Peníze jsou podle ní ale prozatím uloženy na policii, která prověří, zda taková nebývalá suma nemá kriminální pozadí. "Vůbec nic tomu ale prozatím nenasvědčuje," zdůraznila mluvčí.

Pokud policie nic nezjistí, bude suma uvolněna a Červený kříž ji použije pro pomoc oblastem světa postiženým katastrofami.

"S ohledem na nejnovější hladomor v Somálsku přicházejí peníze jako na zavolanou," uvedla Lorenzenová. Za darem je podle ní zřejmě movitá osoba vyššího věku, která došla k závěru, že takovou sumu už potřebovat nebude a jinde mohou tyto peníze posloužit víc.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.