Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dánská zoo plánuje veřejnou pitvu lvice. Slouží ke vzdělání, tvrdí ošetřovatel

Magazín

  7:00
KODAŇ - Dánská zoologická zahrada plánuje veřejnou pitvu ročního lva. Mělo by k tomu dojít více než rok poté, co rozhodnutí jiné zoo veřejně pitvat a rozřezat utracenou žirafu a následně předhodit její maso lvům, vyvolalo řadu protestů. S odvoláním na jednoho z ošetřovatelů o tom informovala agentura AP.
Lvice, ilustrační foto

Lvice, ilustrační foto foto: Reprofoto

Zoologická zahrada v Odense oznámila, že lvice byla utracena před devíti měsíci. Zvíře, které je od té doby uchováváno v mrazáku, by mělo být veřejně pitváno příští týden ve čtvrtek.

Akce již vyvolala několik protestů, ale zdaleka ne tolik, jako podobné loňské rozhodnutí zoo v Kodani. Zahrada tehdy nechala utratit zdravou dvouletou žirafu Mariuse. Ta byla poté rozřezána před zraky návštěvníků a její maso předhozeno lvům a dalším zvířatům.

Veřejné pitvy pro vzdělání

Podle ošetřovatele Michaele Wallberga Sorensena provádí zoo v Odense veřejné pitvy již 20 let a nejde prý o zábavu, ale o vzdělávání. „Nekrájíme zvířata pro zábavu. Domníváme se, že je tak možné sdílet s ostatními určité znalosti,“ dodal.

V Dánsku chtějí utratit další zdravou žirafu

Mnoho Dánů napsalo na facebookové stránky zoo v Odense pozitivní komentáře, někteří souhlasili i s tím, že sledováním pitvy děti nijak neutrpí. Podobné pitvy prý zoo pořádá jednou či dvakrát ročně a figurují i na oficiálním programu. Akce často navštěvují děti ze škol a školek.

Utracení kvůli příbuzenskému křížení

Lvi v zajetí jsou považováni za dospělé, když jim je osm až devět měsíců, uvedl Sorensen. Zvíře prý bylo utraceno, aby se vyhnulo příbuzenskému křížení. „Kdybychom ji měli ve stejném prostoru, jako byl její otec, znamenalo by to, že by v určité chvíli došlo k páření, které by vedlo k příbuzenskému křížení,“ dodal ošetřovatel.

Zoologická zahrada prý loni krátce poté, co se lvice narodila, kontaktovala ostatní evropské zoo s tím, jestli by tam samici nemohli poslat. Žádná zoo ale zájem neprojevila, proto se rozhodli lvici uspat. „Věřte mi, že jde o poslední možnost. Vždy raději zvíře posíláme do jiné evropské zoo,“ dodal Sorensen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat