Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dánský magazín zaměstnává narkomany, aby si mohli koupit drogy

Drogy v kapse | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drogy v kapse | foto: Shutterstock

KODAŇ Dánský časopis Illegal! zaměstnává drogově závislé, aby jim umožnil kupovat si drogy. Slibuje si od toho, že toxikomanům pomůže vybřednout z bahna prostituce a zločinu. Magazín se začal vydávat na podzim a od té doby má dvojnásobný náklad.

Loni v září jej v Kodani začal publikovat sociální pracovník Michael Lodberg Olsen, který si uvědomuje, že prodavači tohoto časopisu nepochybně využijí mzdu k tomu, aby si koupili svou dávku drog.

Magazín má dva cíle: "Chceme narkomanům pomoci vymanit se z bludné spirály zločinu a chceme jim dát příležitost pracovat, abychom snížili míru trestné činnosti a prostituce," říká Olsen. Obsah časopisu, který vychází jednou za dva měsíce, redigují profesionální novináři. Píše se v něm pouze o otázkách souvisejících s drogami, například v které zemi byly drogy legalizovány.

Legalizace drog?

Olsen pořádá kampaně ve prospěch legalizace drog a usiluje o to, aby se boj proti závislosti na drogách stal prioritou dánského zdravotnictví. V prvním čísle časopisu Illegal! se psalo, že narkoman, který si obstarává drogy prostřednictvím krádeží, stojí společnost měsíčně v přepočtu asi 1,8 milionu korun.

"Jeden iPhone, který se v obchodě prodává za 5000 (dánských) korun (18.500 korun), se na ulici dostane za 500 korun (1850 korun). Narkoman tedy musí ukrást zboží za 10.000 (téměř 37.000 korun), aby si vydělal 1000 korun (3700 korun)," říká Olsen, jehož cituje agentura AFP. "Mnoho z těch, kdo žijí z prodeje našeho časopisu, je závislých na heroinu," dodává.

Heroin, drogy, narkoman.

Osoba závislá na heroinu utratí za drogy denně 300 až 600 dánských korun (1100 až 2200 korun). Aby získala prostředky na svou denní dávku, musí denně prodat 15 až 30 čísel časopisu. Ten se prodává za 30 dánských korun (kolem 110 korun), z toho dvě třetiny připadnou prodávajícímu. Kokainisté utratí denně za svou drogu 4000 až 7000 dánských korun (14.700 až 25.800 korun), pro ně tedy není řešením časopis prodávat, protože to na financování jejich spotřeby zdaleka nestačí.

Náhražka drog

Například Mikaelovi je jednačtyřicet let. Na heroin si navykl ve vězení, když mu bylo devatenáct. Nyní přešel na metadon, což je silné a poměrně levné analgetikum užívané jako náhražka drog. Snaží se prodávat časopis, ale marně. "Nechal jsem toho. Bylo těžké to prodat," svěřuje se. V minulosti se také pokoušel prodávat časopis města Kodaně pro bezdomovce, ale přestal, protože to považoval, jak říká, za "ponižující".

Mnozí prodavači-narkomani se jen těžko přimějí k nějaké činnosti. Za chmurného odpoledne ve čtvrti Vesterbro za hlavním kodaňským nádražím, kde je největší "tržiště" drog ve Skandinávii, není vidět ani jediného prodavače magazínu Illegal! "Jsou mnohem více nestálí než jiní bezdomovci. Znamená to pro ně změnu návyků, jsou zvyklí páchat trestnou činnost, aby si obstarali peníze na dávku," říká Olsen. Jeden čas jezdil i s malou dodávkou, kde si narkomani mohli svou drogu v čistotě aplikovat. Šlo o průkopnickou činnost, protože město loni otevřelo centra pro závislé.

Dnes má Olsenův časopis 40 prodavačů a posledního čísla se prodalo 10.000 výtisků. "Bude to trvat roky, než si v Kodani vytvoříme solidní síť a než si obyvatelé zvyknou magazín kupovat," soudí.

Asi polovinu prodavačů tvoří imigranti z východní Evropy. Z nich většina drogy nebere. Magazín Illegal! si je najal, když je kodaňský časopis pro bezdomovce odmítl zaměstnat s tím, že to nejsou dánští občané.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz