Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dar od přírody. Kdy lidé vymysleli sprchu?

Magazín

  6:32
Kdo vynalezl sprchu? Snadná odpověď zní: přece příroda. Není nic jednoduššího než si stoupnout pod vodopád nebo jarní deštík a je hotovo. Ale tak snadné to nebude: za prvé – ne všude najdete vodopád a ne vždy prší, za druhé – stát pod proudem ledové vody každý neocení. Lidé si tedy museli pomoci sami. Tušili totiž, že mytí proudem je účinnější než šplouchání ve stojatých vodách.

Pod sprchou (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Z archeologických nálezů víme, že jakési primitivní koupelny si pořizovali zámožní obyvatelé Mezopotámie a Egypta. Místo sprchy však měli sloužící, kteří nosili vodu a vylévali ji z věder na své pány. Mnohem demokratičtější sprchování vymysleli antičtí Řekové. Místo nošení těžkých nádob s vodou ve svých domovech rozvedli olověné trubky, kterými přiváděli vodu do zařízení, jež už za sprchy můžeme směle označit.

Různé tvary i velikosti. Kdy a jak vznikla obálka?

Zřídili také veřejné lázně, takže si sprchu mohli dovolit i méně majetní. Na dobových obrazech historiky udivuje, jak se jejich lázně podobaly šatnám dnešních fitness center. Od Řeků sprchy odkoukali starověcí Římané, s nimiž se péče o hygienu rozšířila po Evropě.

S pádem slavné římské říše byl však na několik století konec i se sprchováním. a vůbec mytím. Teprve po morové epidemii v polovině 14. století si lidé v evropě začali uvědomovat spojitost mezi mytím a vlastním zdravím, a tak v čistotě udržovali alespoň ty tělesné partie, jež vystavovali zrakům druhých. Ti bohatší si pořizovali koupelny, ostatní si do svých ložnic stavěli umývadla a necky. ale stále se museli s vodou nosit.

Sprcha (ilustrační foto)

Teprve roku 1767 si anglický výrobce kotlů William Feetham nechal patentovat moderní sprchu. Jeho zařízení sestávalo z pumpy, jež vytlačila vodu do nádržky umístěné nad hlavou. Zatažením za řetěz voda z nádrže protekla hlavicí na sprchující se osobu, pak stekla do spodní nádrže a byla opět vypumpována nahoru. a tak to šlo dokola.

V průběhu 19. století systém řada vynálezců vylepšila. V 50. letech sprchování usnadnilo zavádění veřejných vodovodů, a tak se lidé nemuseli sprchovat vodou špinavou. Díky vynálezu plynového kotle z roku 1868 se přidalo luxusní mytí vodou teplou. Koupelny se v průběhu 20. století stávaly standardem v nově budovaných činžácích i v rodinných domech a sprchování součástí každodenní hygieny. Výrobci přišli se sprchovými hlavicemi nabízejícími hned několik různých druhů proudu, dokonce světelné efekty nebo digitální ovládání průtoku a teploty vody a pochopitelně i imitaci deště a vodopádu jako za starých, dávných časů.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...