Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dějiny plné bažení. Lidé vždy chtěli jen sex a moc

Magazín

  6:41
PAŘÍŽ - Od Césara po Napoleona, Johna F. Kennedyho až po Silvia Berlusconiho, od Kleopatry po Kateřinu Velikou - dějiny jsou plné historek o sexuálních eskapádách politiků a světových vůdců, napsala agentura AFP.
Sex - ilustrační foto

Sex - ilustrační foto foto: Shutterstock

Moc a nenasytný sexuální apetit jsou často vnitřně propojené, jak dokazuje často velmi detailní líčení v rámci procesu s bývalým šéfem Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiquem Straussem-Kahnem, který je obviněn z kuplířství.

„Od úsvitu věků bylo na moci něco erotického,“ řekl psychoanalytik Jean-Pierre Winter. „Moc účinkuje jako viagra.“ Ti, kdo se pustí do dobývání moci, mají často podobné povahové vlastnosti, dodal Jean-Pierre Friedmann, další psychoanalytik a autor dvou knih na toto téma. „Svým ambicím hodně obětovali. Jsou narcistní a megalomanští. Myslí si, že na nich stojí svět, že ovládají ostatní. A přejí si, aby jim ostatní podléhali, byli submisivní,“ dodal.

Napoleon nedokázal být nez žen

César sbíral sexuální dobrodružství, Napoleon nedokázal sám strávit jedinou noc a svého vrchního kancléře Talleyranda pověřil, aby mu sháněl ženy do postele. Francouszký král Jindřich IV. přezdívaný „velký milovník“ měl zhruba 70 milenek.

Strauss-Kahn se bude soudit. Nelíbí se mu film o jeho sexuální aféře

V nedávnější době byl obdivován coby vysoce charismatický prezident John F. Kennedy, než vyšla najevo jeho neukojitelná vášeň pro sexuální dobývání. A bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger se nechal slyšet, že „moc je to nejsilnější afrodiziakum“.

Bývalý italský premiér, nyní osmasedmdesátiletý Silvio Berlusconi, se svými sexuálními výboji nijak netajil; tato vášeň ho nicméně nakonec přivedla k sedmiletému trestu vězení a zákazu vykonávání veřejné funkce za to, že spal s nezletilou prostitutkou; při odvolání byl nicméně zproštěn viny.

A pak je tu Strauss-Kahn, jehož k nebi se vzpínající kariéru a prezidentské ambice před téměř čtyřmi lety prudce uťalo obvinění ze sexuálního napadení, které proti němu vznesla pokojská newyorského hotelu. Tento případ se později vyřešil, ale nyní 65letý Strauss-Kahn stojí před soudem v severofrancouzském městě Lille a čelí obvinění, že byl zapojen do kuplířského gangu. Toto obvinění mu vynesla účast na sexuálních orgiích s prostitutkami, byť se hájí tím, že netušil, že jde o placené aktérky pohlavních hrátek.

Co spojuje sex a moc?

Ovšem propojení moci a sexu není jen výsadou mužů, dodává Friedmann. Ruská carevna Kateřina Veliká, stejně jako další mocné ženy, byla známá tím, že měla mnoho milenců. Tyto „Amazonky jsou stejně sexuálně hyperaktivní jako muži“, uvedl.

Konec tabu. V ústavech by mohli pomáhat sexuální asistenti

V listopadu 2012 bývalá francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová připustila v rozhlasovém rozhovoru, že „sex je nesmírně důležitý a hodně ovlivňuje politiku“. Podle Friedmanna existuje odvěké pojítko mezi sexem a mocí. „Muži bývali zvyklí bojovat, aby zjistili, kdo je nejsilnější. A vítěz pak přitahoval ženy,“ řekl. „V tom jsme jako zvířata.“ Moc a sex podle něj souvisejí se stejnými hormony - endorfiny, známými také jako hormony štěstí. Ty se vyplavují například při intenzivním cvičení - je jedno, zda v tělocvičně nebo posteli.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat