Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dějiny plné bažení. Lidé vždy chtěli jen sex a moc

Sex - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Od Césara po Napoleona, Johna F. Kennedyho až po Silvia Berlusconiho, od Kleopatry po Kateřinu Velikou - dějiny jsou plné historek o sexuálních eskapádách politiků a světových vůdců, napsala agentura AFP.

Moc a nenasytný sexuální apetit jsou často vnitřně propojené, jak dokazuje často velmi detailní líčení v rámci procesu s bývalým šéfem Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiquem Straussem-Kahnem, který je obviněn z kuplířství.

„Od úsvitu věků bylo na moci něco erotického,“ řekl psychoanalytik Jean-Pierre Winter. „Moc účinkuje jako viagra.“ Ti, kdo se pustí do dobývání moci, mají často podobné povahové vlastnosti, dodal Jean-Pierre Friedmann, další psychoanalytik a autor dvou knih na toto téma. „Svým ambicím hodně obětovali. Jsou narcistní a megalomanští. Myslí si, že na nich stojí svět, že ovládají ostatní. A přejí si, aby jim ostatní podléhali, byli submisivní,“ dodal.

Napoleon nedokázal být nez žen

César sbíral sexuální dobrodružství, Napoleon nedokázal sám strávit jedinou noc a svého vrchního kancléře Talleyranda pověřil, aby mu sháněl ženy do postele. Francouszký král Jindřich IV. přezdívaný „velký milovník“ měl zhruba 70 milenek.

V nedávnější době byl obdivován coby vysoce charismatický prezident John F. Kennedy, než vyšla najevo jeho neukojitelná vášeň pro sexuální dobývání. A bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger se nechal slyšet, že „moc je to nejsilnější afrodiziakum“.

Bývalý italský premiér, nyní osmasedmdesátiletý Silvio Berlusconi, se svými sexuálními výboji nijak netajil; tato vášeň ho nicméně nakonec přivedla k sedmiletému trestu vězení a zákazu vykonávání veřejné funkce za to, že spal s nezletilou prostitutkou; při odvolání byl nicméně zproštěn viny.

A pak je tu Strauss-Kahn, jehož k nebi se vzpínající kariéru a prezidentské ambice před téměř čtyřmi lety prudce uťalo obvinění ze sexuálního napadení, které proti němu vznesla pokojská newyorského hotelu. Tento případ se později vyřešil, ale nyní 65letý Strauss-Kahn stojí před soudem v severofrancouzském městě Lille a čelí obvinění, že byl zapojen do kuplířského gangu. Toto obvinění mu vynesla účast na sexuálních orgiích s prostitutkami, byť se hájí tím, že netušil, že jde o placené aktérky pohlavních hrátek.

Co spojuje sex a moc?

Ovšem propojení moci a sexu není jen výsadou mužů, dodává Friedmann. Ruská carevna Kateřina Veliká, stejně jako další mocné ženy, byla známá tím, že měla mnoho milenců. Tyto „Amazonky jsou stejně sexuálně hyperaktivní jako muži“, uvedl.

V listopadu 2012 bývalá francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová připustila v rozhlasovém rozhovoru, že „sex je nesmírně důležitý a hodně ovlivňuje politiku“. Podle Friedmanna existuje odvěké pojítko mezi sexem a mocí. „Muži bývali zvyklí bojovat, aby zjistili, kdo je nejsilnější. A vítěz pak přitahoval ženy,“ řekl. „V tom jsme jako zvířata.“ Moc a sex podle něj souvisejí se stejnými hormony - endorfiny, známými také jako hormony štěstí. Ty se vyplavují například při intenzivním cvičení - je jedno, zda v tělocvičně nebo posteli.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...