Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dějiny plné bažení. Lidé vždy chtěli jen sex a moc

Sex - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Od Césara po Napoleona, Johna F. Kennedyho až po Silvia Berlusconiho, od Kleopatry po Kateřinu Velikou - dějiny jsou plné historek o sexuálních eskapádách politiků a světových vůdců, napsala agentura AFP.

Moc a nenasytný sexuální apetit jsou často vnitřně propojené, jak dokazuje často velmi detailní líčení v rámci procesu s bývalým šéfem Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiquem Straussem-Kahnem, který je obviněn z kuplířství.

„Od úsvitu věků bylo na moci něco erotického,“ řekl psychoanalytik Jean-Pierre Winter. „Moc účinkuje jako viagra.“ Ti, kdo se pustí do dobývání moci, mají často podobné povahové vlastnosti, dodal Jean-Pierre Friedmann, další psychoanalytik a autor dvou knih na toto téma. „Svým ambicím hodně obětovali. Jsou narcistní a megalomanští. Myslí si, že na nich stojí svět, že ovládají ostatní. A přejí si, aby jim ostatní podléhali, byli submisivní,“ dodal.

Napoleon nedokázal být nez žen

César sbíral sexuální dobrodružství, Napoleon nedokázal sám strávit jedinou noc a svého vrchního kancléře Talleyranda pověřil, aby mu sháněl ženy do postele. Francouszký král Jindřich IV. přezdívaný „velký milovník“ měl zhruba 70 milenek.

V nedávnější době byl obdivován coby vysoce charismatický prezident John F. Kennedy, než vyšla najevo jeho neukojitelná vášeň pro sexuální dobývání. A bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger se nechal slyšet, že „moc je to nejsilnější afrodiziakum“.

Bývalý italský premiér, nyní osmasedmdesátiletý Silvio Berlusconi, se svými sexuálními výboji nijak netajil; tato vášeň ho nicméně nakonec přivedla k sedmiletému trestu vězení a zákazu vykonávání veřejné funkce za to, že spal s nezletilou prostitutkou; při odvolání byl nicméně zproštěn viny.

A pak je tu Strauss-Kahn, jehož k nebi se vzpínající kariéru a prezidentské ambice před téměř čtyřmi lety prudce uťalo obvinění ze sexuálního napadení, které proti němu vznesla pokojská newyorského hotelu. Tento případ se později vyřešil, ale nyní 65letý Strauss-Kahn stojí před soudem v severofrancouzském městě Lille a čelí obvinění, že byl zapojen do kuplířského gangu. Toto obvinění mu vynesla účast na sexuálních orgiích s prostitutkami, byť se hájí tím, že netušil, že jde o placené aktérky pohlavních hrátek.

Co spojuje sex a moc?

Ovšem propojení moci a sexu není jen výsadou mužů, dodává Friedmann. Ruská carevna Kateřina Veliká, stejně jako další mocné ženy, byla známá tím, že měla mnoho milenců. Tyto „Amazonky jsou stejně sexuálně hyperaktivní jako muži“, uvedl.

V listopadu 2012 bývalá francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová připustila v rozhlasovém rozhovoru, že „sex je nesmírně důležitý a hodně ovlivňuje politiku“. Podle Friedmanna existuje odvěké pojítko mezi sexem a mocí. „Muži bývali zvyklí bojovat, aby zjistili, kdo je nejsilnější. A vítěz pak přitahoval ženy,“ řekl. „V tom jsme jako zvířata.“ Moc a sex podle něj souvisejí se stejnými hormony - endorfiny, známými také jako hormony štěstí. Ty se vyplavují například při intenzivním cvičení - je jedno, zda v tělocvičně nebo posteli.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?