Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dělníci objevili ve věži vzkaz předků. Zachovejte češtinu, stojí v něm

Magazín

  14:26
OSTRAVA - Téměř pohádkové překvapení čekalo dělníky v Ostravě-Porubě. Při opravě věže kostela svatého Mikuláše totiž našli více než 100 let starý vzkaz předků. Plechový tubus například obsahoval staré mince či výzvu k zachování českého jazyka.

Poklad. V Ostravě -Porubě při rekonstrukci kostela sv. Mikuláše byly při opravě kopule nalezeny historické dokumenty a několik mincí z roku 1909. foto: ČTK

Část nálezu se do věže ještě tento týden vrátí doplněn o poselství příštím generacím současného vedení radnice, zbytek budou zkoumat odborníci.

"Jeden dokument se týká sousedního obvodu Svinova. Ten tehdy neměl svůj kostel, a proto byla listina umístěna do věže porubského," řekla mluvčí Poruby Jana Končítková. O tom se píše i v listu tehdejších představitelů Svinova. Uvádějí, že tehdy byla potřeba postavit školy, a ne kostel. "Naše obec čítá v tomto roce 266 domovních čísel ... a 3500 duší," uvádí se ve svinovké listině z roku 1909.

Vzkaz předků. V Ostravě -Porubě při rekonstrukci kostela sv. Mikuláše byly při opravě kopule nalezeny historické dokumenty a několik mincí z roku 1909.

Tubus obsahoval i dokumenty, které do něj uložili představitelé radnice v Porubě. "Listiny jsou ale nečitelné. Zjistili jsme jen to, že je na nich podepsán nějaký porubský učitel. Proto je do věže nevrátíme a budou podrobeny dalšímu zkoumání. Pravděpodobně se obrátíme na experty z ostravské univerzity," řekla Končítková.

Porubský farář Josef Gazda nález tubusu očekával. "Už tehdy se podobné věci do věží schovávaly," řekl s tím, že pouzdro obsahovalo i starší mince než z roku 1909. "Našly se ještě v původní věži s jehlanovitým zakončením, současná kopulovitá se stavěla právě v roce 1909," vysvětlil farář.

Poklad. V Ostravě -Porubě při rekonstrukci kostela sv. Mikuláše byly při opravě kopule nalezeny historické dokumenty a několik mincí z roku 1909.

Dodal, že věž jediného kostela na území Ostravy-Poruby se od své stavby opravovala dvakrát. Nejprve v roce 1984 a pak letos. "Nynější náklady jsou dva miliony korun. Součástí opravy je výměna oplechování báně a také oprava dřevěného bednění a konstrukce. Věž bude pokryta novým měděným plechem," popsal práce s tím, že 600.000 korun poskytl na rekonstrukci ostravský magistrát. "Zbytek jsme zaplatili z darů věřících," doplnil.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat