27. července 2010 14:26 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dělníci objevili ve věži vzkaz předků. Zachovejte češtinu, stojí v něm

Poklad. V Ostravě -Porubě při rekonstrukci kostela sv. Mikuláše byly při opravě kopule nalezeny historické dokumenty a několik mincí z roku 1909.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poklad. V Ostravě -Porubě při rekonstrukci kostela sv. Mikuláše byly při opravě kopule nalezeny historické dokumenty a několik mincí z roku 1909. | foto: ČTK

OSTRAVA Téměř pohádkové překvapení čekalo dělníky v Ostravě-Porubě. Při opravě věže kostela svatého Mikuláše totiž našli více než 100 let starý vzkaz předků. Plechový tubus například obsahoval staré mince či výzvu k zachování českého jazyka.

Část nálezu se do věže ještě tento týden vrátí doplněn o poselství příštím generacím současného vedení radnice, zbytek budou zkoumat odborníci.

"Jeden dokument se týká sousedního obvodu Svinova. Ten tehdy neměl svůj kostel, a proto byla listina umístěna do věže porubského," řekla mluvčí Poruby Jana Končítková. O tom se píše i v listu tehdejších představitelů Svinova. Uvádějí, že tehdy byla potřeba postavit školy, a ne kostel. "Naše obec čítá v tomto roce 266 domovních čísel ... a 3500 duší," uvádí se ve svinovké listině z roku 1909.

Vzkaz předků. V Ostravě -Porubě při rekonstrukci kostela sv. Mikuláše byly při opravě kopule nalezeny historické dokumenty a několik mincí z roku 1909.

Tubus obsahoval i dokumenty, které do něj uložili představitelé radnice v Porubě. "Listiny jsou ale nečitelné. Zjistili jsme jen to, že je na nich podepsán nějaký porubský učitel. Proto je do věže nevrátíme a budou podrobeny dalšímu zkoumání. Pravděpodobně se obrátíme na experty z ostravské univerzity," řekla Končítková.

Porubský farář Josef Gazda nález tubusu očekával. "Už tehdy se podobné věci do věží schovávaly," řekl s tím, že pouzdro obsahovalo i starší mince než z roku 1909. "Našly se ještě v původní věži s jehlanovitým zakončením, současná kopulovitá se stavěla právě v roce 1909," vysvětlil farář.

Poklad. V Ostravě -Porubě při rekonstrukci kostela sv. Mikuláše byly při opravě kopule nalezeny historické dokumenty a několik mincí z roku 1909.

Dodal, že věž jediného kostela na území Ostravy-Poruby se od své stavby opravovala dvakrát. Nejprve v roce 1984 a pak letos. "Nynější náklady jsou dva miliony korun. Součástí opravy je výměna oplechování báně a také oprava dřevěného bednění a konstrukce. Věž bude pokryta novým měděným plechem," popsal práce s tím, že 600.000 korun poskytl na rekonstrukci ostravský magistrát. "Zbytek jsme zaplatili z darů věřících," doplnil.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...