Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Demonstranti v Hongkongu se hromadně tetují. Jde o formu protestu

Tetování připomínající protesty v Hongkongu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tetování připomínající protesty v Hongkongu | foto: instagram.com/iconoglyphs

PRAHA Lidé v Hongkongu se po řade demonstrací uchýlili k další formě protestu. Nesouhlas s jednáním úředních orgánů někteří z nich vyjádřují tématickým tetováním.

Občané si nechávají tetovat například květinu zvanou bauhínie, která je součástí státního znaku a vlajky Hongkongu.

Ne všichni tak ovšem v minulosti činili pro své politické přesvědčení. Během června a července nabízeli určití tatéři své služby zadarmo. „A tak se lidem prostě líbilo, že mohou mít tetování bezplatně. Většina si však nechala obrazce vytetovat jako symbol jejich oddanosti ke hnutí. Jeden klient řekl, že si chce připomínat události dnešních dní a předat tento příběh dál svým dětem,“ řekl v rozhovoru pro CNN tatér, který chtěl zůstat z důvodu možné represe v anonymitě. Podle jeho slov potetoval souvisejícími obrazci více než stovku lidí.

Stejný počet odhaduje i tatér Zada Lam, který proslul geometrickými designy bauhínie a deštníku. I on nabízel v létě svou práci zadarmo. „Někteří lidé se nechávají tetovat ze stejného důvodu, z jakého tetování nabízím – chtěli si uchovat vzpomínku na tyto momenty a všechno, čeho byli svědky. Chtějí vyjádřit, jak moc milují Hongkong,“ řekl Lam pro CNN.

Deštníky, které symbolizují štíty proti slznému plynu a pořádkové policii, jsou nejpopulárnějším symbolem hongkongského hnutí. Zejména pak deštníky žluté barvy - ty se objevují na plakátech, na sociálních sítích nebo na veřejných mozaikách složených z nalepovacích papírků, kterým se říká Lennonovy zdi.

Dalšími motivy, jež si nechávají protestující vytetovat, jsou například ochranné helmy nošené při demonstracích, podobizny lidí s plynovou maskou na obličeji, které mají odkazovat na incidenty, při nichž policie davy rozháněla slzným plynem. Jiným častým obrazcem je krvácející oko nebo klapka na oko. Tyto symboly se velmi rozšířili poté, co byla jedna z demonstrantek střelena do oka, podle svědectví protestujících prý příslušníkem policie.

Tatér Lam dodal, že mimo možnosti vyjádření svého přesvědčení nabízí tetování lidem pocit sounáležitosti se všemi, kteří se protestů zúčastňují a kteří sdílí stejné hodnoty. „Můžeš si pamatovat, kolik lidí stálo při sobě. Myslím, že je to pozitivní věc, když přiměješ lidi uvědomit si, že nejsou sami. Každý podporuje každého,“ konstatoval.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....