Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Demonstranti v Hongkongu se hromadně tetují. Jde o formu protestu

Tetování připomínající protesty v Hongkongu foto: instagram.com/iconoglyphs

PRAHA - Lidé v Hongkongu se po řade demonstrací uchýlili k další formě protestu. Nesouhlas s jednáním úředních orgánů někteří z nich vyjádřují tématickým tetováním.
  22:59

Občané si nechávají tetovat například květinu zvanou bauhínie, která je součástí státního znaku a vlajky Hongkongu.

Ne všichni tak ovšem v minulosti činili pro své politické přesvědčení. Během června a července nabízeli určití tatéři své služby zadarmo. „A tak se lidem prostě líbilo, že mohou mít tetování bezplatně. Většina si však nechala obrazce vytetovat jako symbol jejich oddanosti ke hnutí. Jeden klient řekl, že si chce připomínat události dnešních dní a předat tento příběh dál svým dětem,“ řekl v rozhovoru pro CNN tatér, který chtěl zůstat z důvodu možné represe v anonymitě. Podle jeho slov potetoval souvisejícími obrazci více než stovku lidí.

Stejný počet odhaduje i tatér Zada Lam, který proslul geometrickými designy bauhínie a deštníku. I on nabízel v létě svou práci zadarmo. „Někteří lidé se nechávají tetovat ze stejného důvodu, z jakého tetování nabízím – chtěli si uchovat vzpomínku na tyto momenty a všechno, čeho byli svědky. Chtějí vyjádřit, jak moc milují Hongkong,“ řekl Lam pro CNN.

Deštníky, které symbolizují štíty proti slznému plynu a pořádkové policii, jsou nejpopulárnějším symbolem hongkongského hnutí. Zejména pak deštníky žluté barvy - ty se objevují na plakátech, na sociálních sítích nebo na veřejných mozaikách složených z nalepovacích papírků, kterým se říká Lennonovy zdi.

Dalšími motivy, jež si nechávají protestující vytetovat, jsou například ochranné helmy nošené při demonstracích, podobizny lidí s plynovou maskou na obličeji, které mají odkazovat na incidenty, při nichž policie davy rozháněla slzným plynem. Jiným častým obrazcem je krvácející oko nebo klapka na oko. Tyto symboly se velmi rozšířili poté, co byla jedna z demonstrantek střelena do oka, podle svědectví protestujících prý příslušníkem policie.

Tatér Lam dodal, že mimo možnosti vyjádření svého přesvědčení nabízí tetování lidem pocit sounáležitosti se všemi, kteří se protestů zúčastňují a kteří sdílí stejné hodnoty. „Můžeš si pamatovat, kolik lidí stálo při sobě. Myslím, že je to pozitivní věc, když přiměješ lidi uvědomit si, že nejsou sami. Každý podporuje každého,“ konstatoval.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat