Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

DENÍK MATKY: Připrav děti, přepudruj se, směj se a mlč, přichází manžel

Ideální manželka přemýšlí dopředu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ideální manželka přemýšlí dopředu. | foto: Reprofoto

PRAHA Plný pracovní úvazek. Práce se dvěma dětmi mi přijde jako nikdy nekončící kolotoč, pořád něco dělám a pořád něco není hotovo. Pokud k tomu mám ještě pracovat, pak nasazuju multitasking, který dosahuje často nevídaných rozměrů. Můj muž je sice často pracovně v zahraničí, ale když přijede, ihned se do péče zapojí.

„To já dřív měla mnohem těžší. Nikdo mi nepomáhal, muže nezajímalo, že jsem nevyspaná, když v noci vstávám k dítěti. A musel mít doma denně teplé jídlo, když přišel z práce. Polévka musela být vyfoukaná – ani ne horká, ani studená, přesně v 6 večer, “ sdělila mi má paní na hlídání, které přijde můj manžel jako „výjimečný člověk“ už jen proto, že si sám vyžehlí košili.

Neznám dnes kamarádku, která by se klepala, aby stihla včas manželovi vyfoukat polévku. Dřív to přitom asi bylo celkem normální. V podobném duchu je totiž napsaný i dokument, který zveřejnila jedna zahraniční bloggerka a který mne pobavil natolik, že se o něj musím podělit. Jde o vážně míněný rádce pro ženy z 50. let z USA z periodika s příznačným názvem „Housekeeping monthly“. V roce 1955 zde vyšel článek s názvem „Průvodce dobré manželky“. Je fascinující číst, jak společnost dřív (poměrně nedávno) fungovala. Vybrala jsem 10 nejlepších bodů z 20.

1. Měj připravené jídlo přesně na čas, přemýšlej o tom i třeba den dopředu, co přesně uděláš. Tohle je ta správná cesta, jak manželovi dát najevo, žes na něj myslela a že ti na něm záleží.

2. Mnoho mužů je po příchodu domů hladových a dobré jídlo, nejlépe jeho oblíbené, je součástí tvého vřelého přijetí.

3. Připrav se. Odpočiň si tak patnáct minut před jeho příchodem, abys vypadala dobře a čerstvě. Uprav si make- up. Dej si stužku do vlasů a snaž se vypadat odpočatě. Tvůj muž byl právě s mnoha zaměstnanými lidmi a není na něco podobného zvědavý doma.

4. Připrav děti. Udělej si pár minut čas na to, abys jim umyla ruce a obličeje. Učeš je a pokud je třeba, převlékni je.

5. Ukliď nepořádek. Před jeho příchodem ještě naposled oběhni dům a posbírej všechny školní učebnice, hračky a papíry. Rychle přetři stoly, ať na nich není prach.

6. Minimalizuj hluk. Když přijde domů, neměl by běžet vysavač, pračka, ani sušička. Dětem řekni, ať jsou při příchodu otce potichu.

7. Směj se na něj. Buď ráda, že ho vidíš. Můžeš mít asi milion důležitých věcí, co bys mu chtěla sdělit, ale nikdy to nedělej v momentu jeho příchodu. Nech ho mluvit prvního a pamatuj, že jeho témata jsou důležitější, než tvoje.

8. Nech, aby byly večery jen jeho. Nikdy si nestěžuj, když se vrátí domů pozdě, nebo když se jde bavit bez tebe. Zkus porozumět jeho světu plnému tlaku a vypětí a jeho potřebě doma relaxovat.

9. Nikdy si nestěžuj, když přijde pozdě na večeři nebo když je přes noc pryč ( ano, i tohle tam bylo!). Počítej s tím, že je to nepodstatné oproti tomu, čím si musel projít během dne.

10. Připrav mu polštář a bačkory. Mluv k němu jemným, hlubokým a konejšivým hlasem.

Tak tedy asi vypadala ideální manželka a matka v roce 1955. Asi nejvíc ze všeho mi ten výčet připomíná stepfordskou paničku, ženu – robota. Jsem ráda za emancipaci v tomto směru. I za to, že nemusím muži vyfoukávat polívku a mlčet po jeho příchodu domů. Neznamená to však, že to snad mají dnes ženy jednodušší. Tlak je obrovský a musí zvládat hodně rolí najednou: třeba jen skloubit tu pracovní s rodinnou tak, aby byly obě v harmonii, je velké umění. Navíc vám každý do všeho mluví: chcete – li s dětmi brzy pracovat, pak jste „kariéristka“. Chcete – li být doma, pak se chcete „válet“.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová, za svobodna Švihelová, je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní, synovi a dceři.

Velkou úlevou je pro mě zjištění, ke kterému jsem došla za šest let, co jsem matka: ideální matky neexistují. Jsou jen spokojené matky. Proto by si to měl každý zařídit po svém, bez ohledu na názory okolí.

To je moje úvaha nad aktuální rolí žen –matek, která se symbolicky hodí k výročí tohoto Deníku matky. Zápisky si píšu už přesně 6 let: začala jsem v době, kdy byly mému školákovi 3 měsíce. Za tu dobu jsem se hodně změnila, dostala jsem hodně mailů od čtenářů a poznala mnoho nových lidí. Dokonce jsem se i s některými z nich skamarádila. K výročí sloupku jsem si nadělila dárek: knížku Deník matky, která je psaná sice s nemluvnětem na klíně, ale zaručeně bez zdrobnělin a s nadhledem- stejně jako jsem se o to snažila ve všech svých sloupcích. Doufám, že se bude vám, čtenářům líbit!

PS: Jistě, mohla bych vymyslet nějaký lepší závěr sloupku a vtipnou pointu. Ale vedle mě se plazí dcera, musím jí ukázat pár zvířátek v knížce a převléct ji. Potom spolu pověsíme prádlo a za chvíli pak musím pro syna na tenis. Mezitím chci ještě upéct koláč pro manžela. A snad se stihnu i přepudrovat. Redaktoři v Housekeeping monthly by ze mě měli radost!

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...