Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Deset tipů pro karanténní ‚domácí kadeřnictví‘: Nestříhejte se sami a pozor na ofinu

Z kadeřnictví Barberette. foto: Archiv Kláry Váňové

Praha - Karanténa trvá a kadeřnické salony jsou stále zavřené. Jenže naše vlasy se na koronavirus neptají a prostě rostou dál. Mnoho lidí tedy bere do ruky nůžky samo. Zeptali jsme se kadeřnice Kláry Váňové ze salonu Barberette, jak se ostříhat doma a vyhnout se kadeřnické katastrofě.
  5:00

1. Nejdříve zkuste jiný styling.

S trochou dobrého stylingového přípravku na vlasy, fénem a kartáčem může vzniknout úplně nový účes. Možná ani nebudete do vlasů nůžkami potřebovat sáhnout.

2. Poproste někoho z domácnosti o pomoc.

„Nedoporučuji, aby se lidé stříhali sami,“ říká Klára Váňová. Na zadní stranu vlasů si nevidíme, proto je lepší poprosit o pomoc. Vyhnete se tak nerovnoměrnému sestřihu i takzvaným „zubům“.

Z kadeřnictví Barberette.

3. Jak na krátké vlasy?

Krátké vlasy jsou vždycky ošemetné – každý půlcentimetr dokáže změnit vzhled nového účesu. Klára Váňová doporučuje: „Sčešte vlasy po směru růstu, zvolte delší nástavec a nezajíždějte moc vysoko.“ Zkracovat se může vždy!

Z kadeřnictví Barberette.

4. A pokud strojek používáte bez nástavce?

Rozhodně vždy tak, aby stříhací hlavice ležela celá na pokožce. Tím zabráníte podráždění kůže i kousnutí od břitu.

Z kadeřnictví Barberette.

5. Použijte hřeben.

Již ostříhané vlasy nejlépe napojíte na zbylé pomocí techniky „strojek přes hřeben“. Techniku provádějte pod úhlem 45 stupňů, díky čemuž si vytvoříte speciální vodící linku, abyste nestříhali křížem krážem. Nakonec vlasy namočte, učešte a berte tenké prameny od hlavy směrem nahoru v úhlu 90 stupňů – délku nastavíte přes prsty.

6. Co dlouhé vlasy?

Pokud chcete pouze zastřihnout konečky, vlasy pročešte, umyjte a znovu pořádně pročešte. Vlasy by měly co nejlépe ležet na zádech, čímž zabráníte nerovnoměrnému zastřihnutí. Podle hustoty vlasů Klára Váňová doporučuje rozdělit si vlasy na temeni do dvou sekcí, abyste nestříhali všechny najednou. Stříháme vždy ve stoje.

Z kadeřnictví Barberette.

7. Ofina je nejzákeřnější.

Pokud již nemáte ofinu, Klára Váňová se dušuje, abyste střih nechali na kadeřníkovi. V případě, že jste hrdým vlastníkem stále se prodlužující ofiny, stříhejte ji výhradně za sucha. Mokré vlasy jsou těžší, tím pádem i delší a mohli byste tak skončit s kratší ofinou, než byste chtěli. Ofinu pořádně pročešte a rozdělte na dvě slabší sekce. Stříhejte bez tlaku ruky nebo hřebenu.

8. Používejte správné nástroje.

Rozhodně se vyvarujte používání klasických nůžek. Nedostatečně ostré nůžky totiž mohou způsobit, že místo zastřižených konečků skončíte s roztřepenou katastrofou. Samozřejmostí je rovný hřeben a sponky pro jednodušší rozdělení vlasů.

Z kadeřnictví Barberette.

9. Zkuste se podívat na návody na internetu.

Na YouTube existuje nespočet videí, která vás provedou cestou k vašemu vysněnému střihu krok za krokem. Stále ovšem pro domácí stříhání platí pravidlo – méně je někdy více.

Z kadeřnictví Barberette.

10. Počkejte na kadeřníka.

Náš finální tip je samozřejmě počkat na otevření kadeřnických salonů. Pokud nemáte pevné ruce a nervy, je možné, že využijete karanténu k dorůstání nepovedeného účesu.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...