22. května 2009 16:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Deset nejzajímavějších stropních výzdob

Barevné skleněné květiny na stropě vstupní haly lasvegaského hotelu Bellagio. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barevné skleněné květiny na stropě vstupní haly lasvegaského hotelu Bellagio. | foto: Reprofoto

SYDNEY Michelangelova freska v Sixtinské kapli ve Vatikánu je vyhlášenou stropní malbou, ale není jedinou, kvůli níž stojí za to vyvracet si krk. Podívejte se na deset nejzajímavějších stropních výzdob světa.

Editoři webové stránky VritualTourist.com sestavili žebříček deseti nejzajímavějších stropů světa, přičemž Sixtinská kaple byla jako unikátní ponechána stranou.

Ručně vyfukované skleněné květiny v hotelu Bellagio

Barevné skleněné květiny na stropě vstupní haly lasvegaského hotelu Bellagio.

Turistům radí, aby se nezapomněli pokochat barevnými, ručně vyfukovanými skleněnými květinami, které vytvářejí na stropě vstupní haly lasvegaského hotelu Bellagio dojem medúzy. V etiopském Debre Berhanu se uvnitř nenápadného kostela Svaté trojice nachází skutečný skvost. Shora na příchozí hledí 104 okřídlených cherubínků, přičemž ani jedna z tváří se nepodobá jiné.

Okřídlení cherubíni v kostelu Svaté trojice

Výzdoba kostela Svaté trojice.

Nad halou hlavního newyorského nádraží se kdysi zvedala šedivá betonová klenba, ale při celkové renovaci v 90. letech se na ní objevily motivy zvěrokruhu vyvedené v tyrkysové a zlaté. Aby byl patrný ten rozdíl, ponechali autoři na stropě malou plošku s původní šedí.

Anketa

Která stropní výzdoba se vám líbí nejvíce?

Ručně vyfukované skleněné květiny v hotelu Bellagio 536
Okřídlení cherubínci v kostelu Svaté trojice 145
Skleněná kopule v obchodním domě Galeries Lafayette 277
Hrobka císaře Khai Dinha 138
Freska stropu římského kostela svatého Ingáce z Loyoly 148
Sagrada Família Antonia Gaudího 390
Kupole losangeleské Griffithovy observatoře 93
Strop obchodního domu Macy´s 178
Stropní výzdoba paláce Garnier 96
Nejkrásnější je stejně Michelangelova freska v Sixtinské kapli 1258


Skleněná kopule v obchodním domě Galeries Lafayette

Obchodní dům Galeries Lafayette.

Při pařížských nákupech v obchodním domě Galeries Lafayette lze nad hlavou spatřit ohromou skleněnou kopuli zastřešující palác ze skla a oceli, postavený roku 1912.

Hrobka císaře Khai Dinha

Hrobka císaře Khai Dinha.

Hrobku císaře Khai Dinha stavěli ve vietnamském městě Hue 11 let a výsledek stojí za to. Součástí její vnitřní výzdoby je freska zobrazující devět draků vnořených do mraků.

Freska stropu římského kostela svatého Ingáce z Loyoly

Kostela svatého Ingáce z Loyoly.

Možná největším soupeřem nedaleké Sixtinské kaple je freska stropu římského kostela svatého Ingáce z Loyoly. Malba je pravděpodobně nejzdařilejším pokusem oklamat lidské oko, protože působí natolik plasticky, že nelze uvěřit, že není vyvedena na klenbě, nýbrž na rovném stropě.

Sagrada Família Antonia Gaudího

Sagrada Família slavného Antonia Gaudího.

A pak je tu barcelonská Sagrada Família slavného Antonia Gaudího. Nikdo o ní nikdy nebude moci říkat, že se stavěla ve spěchu. Začali s ní v 19.století a ještě neskončili, avšak strop této katedrály, která má být oslavou Svaté rodiny, je originální stejně jako všechno, co Gaudí vytvořil. Při pohledu k nebi vzniká dojem, že nehledíte do betonu, nýbrž do korun stromů.

Kupole losangeleské Griffithovy observatoře

Griffithova observatoř.

Kupoli losangeleské Griffithovy observatoře vyzdobil znameními zvěrokruhu a nebeskými objekty původně hollywoodský umělecký ředitel Hugo Ballin, který se podílel na výpravě filmu Čaroděj ze země Oz.

Strop obchodního domu Macy´s

Obchodní dům Macy´s.

I nejzanícenější zákazníci chicagského obchodního domu Macy´s budou nuceni zanechat všeho při pohledu na strop vyvedený technikou tiffany v roce 1907.

Nádhernou vitráž tvoří 1,6 milionu opálových sklíček a znalci ji považují za vůbec nejskvostnější práci této řemeslné techniky.

Stropní výzdoba paláce Garnier

Pařížský palác Garnier.

Do pařížského paláce Garnier se chodí na balet, ale mimořádnou podívanou je i jeho strop od slavného Marka Chagalla. Úchvatná malba ale podle některých ne tak docela odpovídá architektuře stavby a v roce 1964, když do ní byla umístěna, vzbudila značný rozruch.

Michelangelova freska v Sixtinské kapli

Michelangelova freska v Sixtinské kapli.

Lidovky.cz