Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Desky, které nosí štěstí, putují z Karlova mostu na Expo do Číny

Plaketa ze sochy Jana Nepomuckého na pražském Karlově mostě.  Na snímku je rada čínského velvyslanectví v ČR.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plaketa ze sochy Jana Nepomuckého na pražském Karlově mostě. Na snímku je rada čínského velvyslanectví v ČR. | foto: ČTK

PRAHA Sochu svatého Jana Nepomuckého na pražském Karlově mostě ode dneška zdobí nové kopie bronzových plaket, které si turisté hladí pro štěstí. Desky, které byly na soše umístěné od 70. let 20. století, totiž putují na světovou výstavu Expo 2010 do čínské Šanghaje, kde se stanou součástí české expozice.

 Dnes je za přítomnosti českých i čínských médií sundali pracovníci Galerie hl. města Prahy. Plakety mají na Expu symbolizovat štěstí, které si lidé na Karlově mostě vyprošují, řekl generální komisař české účasti na výstavě Expo 2010 Pavel Antonín Stehlík.

Originál plaket je umístěný v expozici Muzea Karlova mostu, řekla ČTK Petra Hoftichová z Galerie hl. města Prahy. Jedna z desek představuje zpověď královny Žofie, druhá shození těla Jana Nepomuckého do Vltavy. Právě tato deska nese znaky častého "osahání" turisty, vyleštěné místo na desce na první pohled září, a to prý k nelibosti památkářů a restaurátorů.

Plaketa ze sochy Jana Nepomuckého na pražském Karlově mostě

Stehlík řekl, že hlavním cílem představení desek v Šanghaji není předat Číňanům a světu zprávu o Janu Nepomuckém, ale o štěstí, které si u něj vyprošují kolemjdoucí a zejména turisté. Podle jeho odhadu budou desky na Expu působit na návštěvníky jako magnet. Hned u vchodu do českého pavilonu bude umístěn model části Karlova mostu se sochou Jana Nepomuckého, do níž se zasadí skutečné desky. Chybět prý nebude ani panorama Hradčan. Návštěvníci Expa si tak budou moct vyfotografovat dokonalou kulisu turistické Prahy.

Desky o rozměrech 64 krát 54 centimetrů vážící kolem 20 kilogramů budou do Číny převezeny letecky ve speciální dřevěné bedně. Jakmile se v listopadu plakety vrátí do České republiky, budou podle Hoftichové umístěny v depozitáři. Na soše Jana Nepomuckého na Karlově mostě zůstanou dnes umístěné kopie.

Světovou výstavu Expo 2010 v Šanghaji zahájí Číňané 1. května. Český pavilon zvenčí pokrývají hokejové puky, které vytvářejí půdorys pražského Starého Města. V expozici bude 22 velkých kostek s exponáty, které se snaží představit především současné Česko. Upozorní ale i na Karlův most, lodní šroub nebo Járu Cimrmana. Česká vláda na "ekonomickou a kulturní olympiádu národů" vyčlenila kolem půl miliardy korun.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?