Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti a technika. Koupit iPad nebo kačera?

Magazín

  8:30
Vlastní počítač jsem neměla celé dětství, první mobil jsem dostala v 17 a ještě ve 14 jsem se s tátou hádala, že internet nebudu nikdy potřebovat (!). Až tohle jednou Kryštof uslyší, bude si myslet, že je to sci-fi. Už od 3 let ovládá IPad, který je jeho oblíbená hračka.
Dětský koutek - ilustrační foto.

Dětský koutek - ilustrační foto. foto: ČTK

U mých rodičů ho v podstatě nic jiného nezajímá  a když jdeme na návštěvu, shání se po něm už u dveří.  Je fascinovaný dotykovou obrazovkou a já zase tím, s jakou lehkostí jí ovládá, aniž by mu kdokoliv cokoliv vysvětlil (dnešní děti mají na techniku asi větší talent). 

Mohl by se takto zabavit i půl dne a vzteká se, když mu iPad beru. A to mi vadí, i proto jsem mu ho domů nepořídila. Nechci, aby trávil volný čas u počítače a vyrostl z něj shrbený, bílý, otučnělý chlapec, který neumí pořádně běhat a má v deseti letech velký pupek. Takových dětí potkávám v Německu celé třídy po parcích o školních přestávkách. A se zklamáním konstatuji, že dnešní kluci často už nevypadají jako kluci a neumí běhat, natož vylézt třeba na strom.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi, který se narodil 9.7.2009.

Zároveň vím, že žijeme ve 21. století a nechci nad tím zavírat oči jako někteří rodiče. Znám i takové, kteří odmítají nejen techniku, ale i hračky z jiného materiálu než ze dřeva. Pokud jim někdo přinese plast, letí ven. A tak si vytvořili uprostřed velkoměsta vlastní ostrov plný přírodních materiálů. Jediný problém je v tom, že jejich děti po takových věcech touží o to víc. A když vidí, že z mobilu jdou pouštět třeba pohádky, jsou jako divé. 

Na zakázané technické vymoženosti a barevné hračky se doslova klepou. 
Proto se snažím (tak jako v mnoha jiných záležitost rodičovství) opět hledat zlatou střední cestu. Nechci, aby byl můj syn pupkáč žijící ve virtuálním světě. Ale ani z něj nebudu vychovávat Mauglího, který ignoruje moderní civilizaci a její vymoženosti…. Snad mi to jednou nevyčte.

Názor psycholožky: Mají si malé děti hrát s počítači a iPadem?

Je vždy lepší, když se dítěti rodič věnuje osobně. Zároveň je ale vhodné, aby dítě znalo a vyzkoušelo si širokou nabídku činností, které ho budou bavit. Mezi nimi se může objevit i hra na počítači (telefonu, iPadu…). Musíme být ale opatrní a využívání technických hraček spíš omezovat než vyhledávat a mít jasná pravidla. Rodič by měl hlídat čas hraní a vědět, co dítě na počítači dělá. Nedoporučuji volit hru na počítači jako odměnu za dobré chování, abychom jí zbytečně nezvyšovali kredit.

 

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat