Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Děti a technika. Koupit iPad nebo kačera?

Dětský koutek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětský koutek - ilustrační foto. | foto: ČTK

Vlastní počítač jsem neměla celé dětství, první mobil jsem dostala v 17 a ještě ve 14 jsem se s tátou hádala, že internet nebudu nikdy potřebovat (!). Až tohle jednou Kryštof uslyší, bude si myslet, že je to sci-fi. Už od 3 let ovládá IPad, který je jeho oblíbená hračka.

U mých rodičů ho v podstatě nic jiného nezajímá  a když jdeme na návštěvu, shání se po něm už u dveří.  Je fascinovaný dotykovou obrazovkou a já zase tím, s jakou lehkostí jí ovládá, aniž by mu kdokoliv cokoliv vysvětlil (dnešní děti mají na techniku asi větší talent). 

Mohl by se takto zabavit i půl dne a vzteká se, když mu iPad beru. A to mi vadí, i proto jsem mu ho domů nepořídila. Nechci, aby trávil volný čas u počítače a vyrostl z něj shrbený, bílý, otučnělý chlapec, který neumí pořádně běhat a má v deseti letech velký pupek. Takových dětí potkávám v Německu celé třídy po parcích o školních přestávkách. A se zklamáním konstatuji, že dnešní kluci často už nevypadají jako kluci a neumí běhat, natož vylézt třeba na strom.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi, který se narodil 9.7.2009.

Zároveň vím, že žijeme ve 21. století a nechci nad tím zavírat oči jako někteří rodiče. Znám i takové, kteří odmítají nejen techniku, ale i hračky z jiného materiálu než ze dřeva. Pokud jim někdo přinese plast, letí ven. A tak si vytvořili uprostřed velkoměsta vlastní ostrov plný přírodních materiálů. Jediný problém je v tom, že jejich děti po takových věcech touží o to víc. A když vidí, že z mobilu jdou pouštět třeba pohádky, jsou jako divé. 

Na zakázané technické vymoženosti a barevné hračky se doslova klepou. 
Proto se snažím (tak jako v mnoha jiných záležitost rodičovství) opět hledat zlatou střední cestu. Nechci, aby byl můj syn pupkáč žijící ve virtuálním světě. Ale ani z něj nebudu vychovávat Mauglího, který ignoruje moderní civilizaci a její vymoženosti…. Snad mi to jednou nevyčte.

Názor psycholožky: Mají si malé děti hrát s počítači a iPadem?

Je vždy lepší, když se dítěti rodič věnuje osobně. Zároveň je ale vhodné, aby dítě znalo a vyzkoušelo si širokou nabídku činností, které ho budou bavit. Mezi nimi se může objevit i hra na počítači (telefonu, iPadu…). Musíme být ale opatrní a využívání technických hraček spíš omezovat než vyhledávat a mít jasná pravidla. Rodič by měl hlídat čas hraní a vědět, co dítě na počítači dělá. Nedoporučuji volit hru na počítači jako odměnu za dobré chování, abychom jí zbytečně nezvyšovali kredit.


 

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!