13. listopadu 2010 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Děti chtějí být zdravé a bohaté. Život jim otravuje čeština a školní jídelny

Děti (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Nejvíce českých dětí si přeje být zdravých, 28 procent. Pětina chce být bohatých. Šťastných chce být pouze 17 procent z nich. Ukázaly to výsledky doprovodného projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011, takzvaného minisčítání, který skončil dnes. V něm více než 30.000 žáků základních a středních škol formou dotazníku odpovídalo na otázky týkající se jejich života a názorů.

Součástí dotazníku bylo například to, jak dlouho trvá dětem cesta do školy a jaké dopravní prostředky nejčastěji používají. Téměř polovina dětí, 47 procent, tak podle průzkumu chodí do školy pěšky, zhruba pětina, 21 procent, jezdí autobusem. Cesta přitom většině z nich trvá mezi pěti až 15 minutami. Hodnotily se také školní jídelny. A nedopadly příliš dobře.

Známkou jedna nebo dvě je ohodnotily asi dvě pětiny žáků. Nejhůře dopadly jídelny v hlavním městě, které získaly největší podíl čtyřek a pětek. Hodnotila se také averze dětí k jednotlivým školním předmětům.

Čeština je horší než matematika
Bezkonkurenčně zde "vyhrál" český jazyk. Nejraději by ho zrušilo 26 procent dětí. Druhá nejméně oblíbená je matematika (19 procent) a třetí fyzika. Tu nemá rádo 16 procent dětí. V otázce na to, koho by si děti vybraly jako poradce při učení, propadl podnikatel roku, kterého by si vybrala pouze dvě procenta dětí. Nepříliš dobře si u dětí se šesti procenty vedl také papež a s 11 procenty prezident. Největší důvěru získali členové rodiny, 28 procent, kamarádi, 23 procent, a chytřejší spolužáci, 16 procent.

První fáze minisčítání probíhala od 1. října do 12. listopadu a počet hlasujících dětí překonal očekávání Českého statistického úřadu (ČSÚ), který projekt realizuje. Zúčastnilo se jej totiž 30.166 dětí z 360 škol a 2032 tříd. "Původně jsme počítali s tím, že se jej zúčastní tak pět tisíc dětí," řekl ČTK místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Vzhledem k zájmu dětí jsou však podle něj získané údaje dostatečně reprezentativní a lze z nich vyvozovat konkrétní závěry.

Druhá fáze minisčítání začne 22. listopadu. Na internetu zveřejní statistici detailní výsledky, třídy se budou moci vzájemně porovnávat a bude možné také kombinovat odpovědi na jednotlivé otázky.

Projekt minisčítání je doprovodným projektem Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Inspiroval se britským projektem Census At School, který vznikl v roce 2000 v rámci informační kampaně ke sčítání lidu 2001. Žáci základních a středních škol se při něm vyplňováním internetového dotazníku a vyhodnocováním výsledků učili, na jakých principech funguje statistika.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.